Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Twierdza Poznań IV - OP3430
Właściciel: matooh
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 72 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 16-04-2011
Data utworzenia: 16-04-2011
Data opublikowania: 16-04-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 27-02-2015
37x znaleziona
1x nieznaleziona
13 komentarze
watchers 6 obserwatorów
7 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: chrisis, dzierza1, Kieszek, manymanymoons, naruu, netavx, Pyra, qiti, RoDaJJ, ronja, sniperad, Vendredo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


Witam, po dość długiej nieobecności wracam do misji okeszowania twierdzy Poznań. Do zdobycia tej skrzynki potrzbna będzie odwaga, cierpliwość oraz sprawność fizyczna. Jeśli brakuje Ci jakiejś z tych cech to skrzynkę z odrobiną poświęcenia będziesz w stanie zdobyć, ale możesz wrócić niezadowolony ;)

Najpierw o samej twierdzy:

Twierdza Poznań (Festung Posen) to zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w., trzeci co do wielkości system tego typu w Europie.

Twierdza fortowa natomiast jest to pierścień fortyfikacji opasujący miasto. Pierścień ma średnicę ok. 4-5 km. Punktem centralnym jest Stary Rynek. Fortyfikacje znajdują się przeważnie przy starych drogach rokadowych i porośnięte są starodrzewiem akacjowym. Obiekty rozmieszczone są średnio co 200-300 m, a główne forty co 1,5 km. Twierdzę fortową tworzy 9 fortów głównych standardowych, 3 pośrednie starego wzoru i 6 nowego - standardowe na planie barkanu. Na fortach umieszczono kopuły pancerne. Na międzypolach fortów znajduje się około 120 schronów piechoty, amunicyjnych i dowodzenia.

 Jeżeli chcecie więcej informacji na ogólny temat, to zapraszam na wikipedie(znajdziecie tam tez inne linki):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Pozna%C5%84#Twierdza_fortowa

oraz bardzo zachęcam do przeczytania książki: Biesiadka, Gawlak, Kucharski, Wojciechowski - Twierdza Poznań

Fort IV Hake - znajduje się w Poznaniu na terenie Karolina w dzielnicy Nowe Miasto. Jest położony przy ulicy Syreniej, w sąsiedztwie elektrociepłowni. Jest jednym z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Zbudowany został w latach 18791884, w pierwszym etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 11 innymi fortami. W latach 1888-1889 fort był modernizowany. Rozebrano wtedy kaponierę czołową, zastępując ją kaponierą rewersową. Wybudowano też wtedy baterie dostawione na barkach: na lewym 6-stanowiskową, a na prawym 10-stanowiskową. Na środkowej remizie wału artyleryjskiego wybudowano stanowisko obserwacyjne P.B.St.87, a po 1892 roku dodatkowe dwa typu W.T.90. W latach 1913-1914 na bateriach wybudowano betonowe schrony. Fort był jednym z najlepiej umocnionych obiektów w Poznaniu[1]. W czasie wojny pomieszczenia podwalni i koszar fortu wykorzystywane jako magazyny amunicji artyleryjskiej. W latach powojennych fort został wysadzony i niemalże całkowicie rozebrany. Wydobywano również z niego piasek, przez co wały ziemne są mało czytelne. Zachowały się: kaponiera czołowa, wyjazdy artyleryjskie oraz wyjście piechoty na wał główny.

Aby odnaleźć skrzynkę będziesz musiał włożyć trochę wysiłu i być może nawet przełamać strach, ale mam nadzieję, że będzie warto gdy dotrzesz do finału! :)

Do skarbu dojedziesz w następujący sposób:

1. W miejscu podanym przez kordy Twoim oczom ukaże się wejście do innego świata (fot. 1). W środku czeka na Ciebie kartka z dwoma współrządnymi i informacjami na temat punkt X i Y, oraz częściowe współrzędne finałowego kesza. Aby znaleźć tę kartkę bedziesz musiał się nieco schylić i wsadzić rękę w odchłanie ciemości (fot. 2). Uwaga na pająki co by się w Spidermana nie zamienić :)

2. Spisz wszystkie informacje z kartki i schowaj ją w miejsce gdzie ją znalazles dla pozostałych Indiana Jonesów!

3. Teraz idz do punktu X, tam znajdziesz pierwszą część kordów potrzebnych do odnalezienia głownej skrzynki (fot. 3). Zdobycie tego punktu jest zdecydowanie najcięższą częścią wyprawy. Nie probój zdobywać wskazówki od góry schronu gdyż grozi to poważnym wypadkiem!!!

4. Teraz idz do punktu Y, tam znajdziesz drugą część kordów potrzebnych do odnalezienia głownej skrzynki.

5. Teraz pozostaje Ci wędrówka do finału, dokonanie wpisu w logbooku, odpoczynek i radość:)Uwaga na głowę!

Zatem do boju żołnierze!!

PS. jeśli choc trochę się boisz nie idź sam!!!

 

Obrazki/zdjęcia
fot. 1
fot. 2
fot. 3
Wpisy do logu: znaleziona 37x nieznaleziona 1x komentarz 13x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia