Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
A192- Pomnik KSERO- jedyny taki na świecie. - OP3097
Powielacz – takie XIX-wieczne ksero.
Właściciel: Arishia
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 24 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:05 h    Długość trasy: 0.01 km
Data ukrycia: 15-01-2011
Data utworzenia: 15-01-2011
Data opublikowania: 15-01-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 20-04-2021
236x znaleziona
11x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 12 obserwatorów
90 odwiedzających
164 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

OPIS MIEJSCA:

Przy Bramie Portowej stoi Pomnik Powielacza. Odsłonięto go z okazji 25-lecia powstania ruchu Wolność i Pokój. Urządzenie jest zatopione w szkle, które stoi na niewielkim postumencie. Jak głoszą słowa na płótnie imitującym drukowany przez powielacz papier odegrało ono "nieocenioną rolę w demontażu komunizmu".

Lata temu to urządzenie wykorzystywane było do kopiowania dokumentów, dziś jednak używamy do tego znacznie wygodniejszych i dających wydruk lepszej jakości kserokopiarek. Czym to nie co już zapomniane urządzenie zasłużyło sobie na uhonorowanie pomnikiem?

Powielacz był powszechnie stosowany od XIX wieku do końca lat osiemdziesiątych wieku XX. Za jego pomocą można było wykonać nawet do kilkuset dostatecznie czytelnych kopii dokumentu, jednak ze względu na stopniowe zanieczyszczanie się i zużywanie matrycy każda następna kopia była nieco gorszej jakości niż poprzednia. Pojawienie się kserokopiarek i innych urządzeń wykorzystujących skanery i drukarki laserowe ostatecznie wyparło z użycia to, zdecydowanie bardziej kłopotliwe urządzenie.

Pomnik zaprojektowała Dorota Tołoczko-Femerling. Jest to oryginalny powielacz z lat 80., Na płótnie imitującym papier wychodzący z maszyny przechodnie mogą dowiedzieć się czym był Ruch WiP, czym był sam powielacz i jaką rolę odegrał w walce opozycji o wolność. Pomnik stanął w Szczecinie, bo w tym mieście rozpoczęła się historia ruchu Wolność i Pokój. WiP powstał w 1985 r. po proteście w obronie Marka Adamkiewicza, który w grudniu 1984 r. został skazany na dwa i pół roku więzienia za odmowę złożenia przysięgi wojskowej mówiącej m.in. o wierności blokowi komunistycznemu. Decyzja o powołaniu ruchu pokojowego zapadła w marcu 1985 r. w kościele w Podkowie Leśnej podczas głodówki w obronie Adamkiewicza, a sam ruch ostatecznie powstał 14 kwietnia 1985 r. w Krakowie.

Artykuł o powielaczu: tutaj.

OPIS KESZA:

08.11.2013 Poprawiono kordy.

Mikro pojemnik z logbookiem ukryty  jest w okolicy powielacza jakieś 6-8 metrów od niego. Skrzynki nie zobaczysz, raczej trzeba ja wymacać. Ze względu na bardzo ruchliwe miejsce i kamerę prosimy o zachowanie keszerskiej dyskrecji podczas podejmowania skrzynki. ZALECANE SZUKANIE NOCNE!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
.
.
.