Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
A192- Pomnik KSERO- jedyny taki na świecie. - OP3097
Powielacz – takie XIX-wieczne ksero.
Eigenaar: Arishia
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 24 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:05 h    Lengte: 0.01 km
Geplaatst op: 15-01-2011
Gemaakt op: 15-01-2011
Gepubliceerd op: 15-01-2011
Laatste verandering: 20-04-2021
248x Gevonden
11x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 12 Volgers
103 x Bekeken
171 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: dziadborowyPL
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

OPIS MIEJSCA:

Przy Bramie Portowej stoi Pomnik Powielacza. Odsłonięto go z okazji 25-lecia powstania ruchu Wolność i Pokój. Urządzenie jest zatopione w szkle, które stoi na niewielkim postumencie. Jak głoszą słowa na płótnie imitującym drukowany przez powielacz papier odegrało ono "nieocenioną rolę w demontażu komunizmu".

Lata temu to urządzenie wykorzystywane było do kopiowania dokumentów, dziś jednak używamy do tego znacznie wygodniejszych i dających wydruk lepszej jakości kserokopiarek. Czym to nie co już zapomniane urządzenie zasłużyło sobie na uhonorowanie pomnikiem?

Powielacz był powszechnie stosowany od XIX wieku do końca lat osiemdziesiątych wieku XX. Za jego pomocą można było wykonać nawet do kilkuset dostatecznie czytelnych kopii dokumentu, jednak ze względu na stopniowe zanieczyszczanie się i zużywanie matrycy każda następna kopia była nieco gorszej jakości niż poprzednia. Pojawienie się kserokopiarek i innych urządzeń wykorzystujących skanery i drukarki laserowe ostatecznie wyparło z użycia to, zdecydowanie bardziej kłopotliwe urządzenie.

Pomnik zaprojektowała Dorota Tołoczko-Femerling. Jest to oryginalny powielacz z lat 80., Na płótnie imitującym papier wychodzący z maszyny przechodnie mogą dowiedzieć się czym był Ruch WiP, czym był sam powielacz i jaką rolę odegrał w walce opozycji o wolność. Pomnik stanął w Szczecinie, bo w tym mieście rozpoczęła się historia ruchu Wolność i Pokój. WiP powstał w 1985 r. po proteście w obronie Marka Adamkiewicza, który w grudniu 1984 r. został skazany na dwa i pół roku więzienia za odmowę złożenia przysięgi wojskowej mówiącej m.in. o wierności blokowi komunistycznemu. Decyzja o powołaniu ruchu pokojowego zapadła w marcu 1985 r. w kościele w Podkowie Leśnej podczas głodówki w obronie Adamkiewicza, a sam ruch ostatecznie powstał 14 kwietnia 1985 r. w Krakowie.

Artykuł o powielaczu: tutaj.

OPIS KESZA:

08.11.2013 Poprawiono kordy.

Mikro pojemnik z logbookiem ukryty  jest w okolicy powielacza jakieś 6-8 metrów od niego. Skrzynki nie zobaczysz, raczej trzeba ja wymacać. Ze względu na bardzo ruchliwe miejsce i kamerę prosimy o zachowanie keszerskiej dyskrecji podczas podejmowania skrzynki. ZALECANE SZUKANIE NOCNE!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
.
.
.