Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kapitan Pałac - OP2ED3
kpt. Stanisław Pałac "Mariański"
Właściciel: wallson
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 109 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-10-2012
Data utworzenia: 06-11-2010
Data opublikowania: 22-11-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 10-02-2019
89x znaleziona
9x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 4 obserwatorów
98 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: normalna
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: pamarew
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
To nie jest kesz o charakterze widokowym, czy zabytkowym... jeżeli ktoś oczekuje zapierającego dech widoku, albo rzucającego na kolana zabytku, to się zawiedzie. Został on założony aby opowiedziec historię pewnego bohatera, który całkowiecie poświęcił się dla kraju i społeczeństwa. W północnej dzielnicy mieszkaniowej Żyrardowa popularnie nazywanej "Manhattanem" jest sobie ulica mająca tajemniczego bohatera - kapitana Pałaca. Smutne to, ale 99 osób na 100 które mieszkają na tej ulicy nie ma bladego pojęcia kim był kapitan Pałac... szkoda bo wiedzieć warto! Skrzynka jest w dosyć ruchliwym (przypałowym) miejscu, zalecam więc szukanie po zmroku. Jeżeli podejmowana będzie za dnia... proszę o szczególną uwagę na mugoli!!!

 

Kapitan Stanisław Pałac to jedna z wybitniejszych postaci naszej historii, osoba związana z Żyrardowem, żołnierz Armii Krajowej uhonorowany wieloma odznaczenami w tym srebrnym krzyżem orderu Virtutti Militari. W czasie II Wojny Światowej dowiódł swojego męstwa w czasie kampani wrześniowej, a następnie podczas tworzenia struktur konspiracyjnych. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, po II wojnie światowej za przynależność do AK musiał uchodzić z kraju przed represjami ze strony komunistycznych władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Po kilku latach powrócił do Polski i podjął pracę, jako pedagog szkolny. Pracował również z trudną młodzieżą w Zakładzie Poprawczym w pobliskim Oryszewie, a w połowie lat 60. XX w. osiadł w Żyrardowie, gdzie został wychowawcą w Państwowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Walkę z niemieckim okupantem rozpoczął na przełomie 1939 i 1940r oku na lubelszczyźnie, gdzie tworzył struktury ZWZ. Najbarwniejsza karta jego życiorysu zaczyna się jednak w momencie dołączenia do Świętokrzyskiego Zgrupowania Armii Krajowej "Ponurego". Major Jan Piwnik "Ponury" powierzył mu dowództwo nad III Zgrupowaniem, które operowało we wschodniej części Gór Świętokrzyskich. Mając pod dowództwem blisko setkę ludzi, był znaczną siłą, której Niemcy bardzo się obawiali. Mimo licznych obław z zaangażowaniem kilku batalionów SS oraz lotnictwa, Zgrupowanie kpt. Stanisława Pałaca "Mariańskiego" oraz pozostałe Zgrupowania Ponurego prowadziły prężną działalność partyzancką. Zainteresowanych odsyłam do książki Cezarego Chlebowskiego "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", rewelacyjnej lektury opowiadającej o życiorysie "Ponurego" oraz działalności Zgrupowań AK "Ponury". W sierpniu 1944 roku, w trakcie akcji "Burza", w Obwodach AK Opatów i Sandomierz, w składzie 2 Dywizji Piechoty Armii Krajowej odtworzony został 2 Pułk Piechoty Legionów. Stanisław Pałac "Mariański" pełnił funkcję zastępcy dowódcy i batalionu. Zmarł 30 listopada 1983 r. nękany długotrwałą chorobą. Bliscy i podopieczni zapamiętali go jako człowieka o dobrym sercu, oddanego swej pracy i gorącego patriotę.

 

Stanisław Pałac

Oficerowie 1 batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Od lewej: por. Stanisław Pałac "Mariański", por. Eugeniusz Kaszyński "Nurt", ks. kapelan Zygmunt Głowacki "Jaskólski", por. Marian Świderski "Dzik".

 

Stanisław Pałac

Oficerowie Zgrupowania Partyzanckiego "Ponury" na Wykusie, lato 1943 r. Od lewej: ppor. Rafał Niedzielski "Rafał", ppor. Władysław Czerwonka "Jurek", por. Wincenty Waligórski "Witek", por. Stanisław Pałac "Mariański", por. Waldemar Szwiec "Robot". Leży por. Jan Rogowski "Czarka".

 

Stanisław Pałac

Grupa żołnierzy Armii Krajowej. Przy radiostacji por. Stanisław Pałac "Mariański" i por. Marian Świderski "Dzik".

 

Stanisław Pałac
Żołnierze Zgrupowania Partyzanckiego Armii Krajowej "Ponury" przy szałasie na Wykusie. Na pierwszym planie por. Stanisław Pałac "Mariański". W tle w charakterystycznym berecie dezerter gruziński z Armii czerwonej, który dołączył do partyzantów. Po prawej partyzant ze zrzutowym pistoletem maszynowym "Sten".
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.