Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kapitan Pałac - OP2ED3
kpt. Stanisław Pałac "Mariański"
Owner: wallson
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 109 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 10-10-2012
Date created: 06-11-2010
Date published: 22-11-2010
Last modification: 10-02-2019
96x Found
9x Not found
6 notes
watchers 4 watchers
124 visitors
62 x rated
Rated as: Average
1 x recommended
This cache is recommended by: pamarew
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Recommended at night  Bike  One-minute cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
To nie jest kesz o charakterze widokowym, czy zabytkowym... jeżeli ktoś oczekuje zapierającego dech widoku, albo rzucającego na kolana zabytku, to się zawiedzie. Został on założony aby opowiedziec historię pewnego bohatera, który całkowiecie poświęcił się dla kraju i społeczeństwa. W północnej dzielnicy mieszkaniowej Żyrardowa popularnie nazywanej "Manhattanem" jest sobie ulica mająca tajemniczego bohatera - kapitana Pałaca. Smutne to, ale 99 osób na 100 które mieszkają na tej ulicy nie ma bladego pojęcia kim był kapitan Pałac... szkoda bo wiedzieć warto! Skrzynka jest w dosyć ruchliwym (przypałowym) miejscu, zalecam więc szukanie po zmroku. Jeżeli podejmowana będzie za dnia... proszę o szczególną uwagę na mugoli!!!

 

Kapitan Stanisław Pałac to jedna z wybitniejszych postaci naszej historii, osoba związana z Żyrardowem, żołnierz Armii Krajowej uhonorowany wieloma odznaczenami w tym srebrnym krzyżem orderu Virtutti Militari. W czasie II Wojny Światowej dowiódł swojego męstwa w czasie kampani wrześniowej, a następnie podczas tworzenia struktur konspiracyjnych. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, po II wojnie światowej za przynależność do AK musiał uchodzić z kraju przed represjami ze strony komunistycznych władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Po kilku latach powrócił do Polski i podjął pracę, jako pedagog szkolny. Pracował również z trudną młodzieżą w Zakładzie Poprawczym w pobliskim Oryszewie, a w połowie lat 60. XX w. osiadł w Żyrardowie, gdzie został wychowawcą w Państwowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Walkę z niemieckim okupantem rozpoczął na przełomie 1939 i 1940r oku na lubelszczyźnie, gdzie tworzył struktury ZWZ. Najbarwniejsza karta jego życiorysu zaczyna się jednak w momencie dołączenia do Świętokrzyskiego Zgrupowania Armii Krajowej "Ponurego". Major Jan Piwnik "Ponury" powierzył mu dowództwo nad III Zgrupowaniem, które operowało we wschodniej części Gór Świętokrzyskich. Mając pod dowództwem blisko setkę ludzi, był znaczną siłą, której Niemcy bardzo się obawiali. Mimo licznych obław z zaangażowaniem kilku batalionów SS oraz lotnictwa, Zgrupowanie kpt. Stanisława Pałaca "Mariańskiego" oraz pozostałe Zgrupowania Ponurego prowadziły prężną działalność partyzancką. Zainteresowanych odsyłam do książki Cezarego Chlebowskiego "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", rewelacyjnej lektury opowiadającej o życiorysie "Ponurego" oraz działalności Zgrupowań AK "Ponury". W sierpniu 1944 roku, w trakcie akcji "Burza", w Obwodach AK Opatów i Sandomierz, w składzie 2 Dywizji Piechoty Armii Krajowej odtworzony został 2 Pułk Piechoty Legionów. Stanisław Pałac "Mariański" pełnił funkcję zastępcy dowódcy i batalionu. Zmarł 30 listopada 1983 r. nękany długotrwałą chorobą. Bliscy i podopieczni zapamiętali go jako człowieka o dobrym sercu, oddanego swej pracy i gorącego patriotę.

 

Stanisław Pałac

Oficerowie 1 batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Od lewej: por. Stanisław Pałac "Mariański", por. Eugeniusz Kaszyński "Nurt", ks. kapelan Zygmunt Głowacki "Jaskólski", por. Marian Świderski "Dzik".

 

Stanisław Pałac

Oficerowie Zgrupowania Partyzanckiego "Ponury" na Wykusie, lato 1943 r. Od lewej: ppor. Rafał Niedzielski "Rafał", ppor. Władysław Czerwonka "Jurek", por. Wincenty Waligórski "Witek", por. Stanisław Pałac "Mariański", por. Waldemar Szwiec "Robot". Leży por. Jan Rogowski "Czarka".

 

Stanisław Pałac

Grupa żołnierzy Armii Krajowej. Przy radiostacji por. Stanisław Pałac "Mariański" i por. Marian Świderski "Dzik".

 

Stanisław Pałac
Żołnierze Zgrupowania Partyzanckiego Armii Krajowej "Ponury" przy szałasie na Wykusie. Na pierwszym planie por. Stanisław Pałac "Mariański". W tle w charakterystycznym berecie dezerter gruziński z Armii czerwonej, który dołączył do partyzantów. Po prawej partyzant ze zrzutowym pistoletem maszynowym "Sten".
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 96x Not found 9x Note 6x All entries Show deletions