Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Dlugi29: Przyfrontowy cmentarz - OP273A
Cmentarz nr 3 z I WŚ Ożenna
Eigenaar: Dlugi
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 522 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-05-2010
Gemaakt op: 19-05-2010
Gepubliceerd op: 19-05-2010
Laatste verandering: 12-04-2012
42x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
23 x Bekeken
29 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL

Projektował Dušan Jurkovič. Pochowani są na nim żołnierze austro-węgierscy (67) - znanych z nazwisk jest 10. a ich przynależność pułkowa to: 47. pułk piechoty z Mariboru w Słowenii oraz 2. batalion strzelców polowych z Borgo  i Rosjanie (356), głównie bezimienni, znany bowiem z nazwiska jest tylko 1. Cmentarz wybudowany został na miejscu cmentarza przyfrontowego założonego przez żołnierzy, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie, dziś nie istniejącej, cerkwi z 1867 r. pod wezwaniem Bazylego Wielkiego. Jurkovič zaprojektował obiekt na rzucie prostokąta ogrodzonego niskim murem kamiennym podzielonego na  kwatery: austro - węgierską i rosyjską, oddzielone od siebie murkiem ze schodkami. Napis na tablicy inskrypcyjnej umieszczonej na ścianie pomnikowej w kwaterze austriackiej głosił:

WIERNYCH SYNÓW, KTÓRZY ODDALI SWE ŻYCIE, KRYJE Z WDZIĘCZNOŚCIĄ I DUMĄ ZIEMIA OJCZYSTA


Ściana ta była zwieńczona trzema kamiennymi  kubicznymi kostkami, wyciętymi w ten sposób iż na każdej płaszczyźnie kubika widoczny był krzyż grecki.
Kwatera rosyjska posiadała pomnik także w postaci ściany pomnikowej z tablicą inskrypcyjną , której napis głosi w wolnym tłumaczeniu:

POLEGŁYM WROGOM MIEJSCE OSTATNIEGO SPOCZYNKU POŚWIĘCAJĄ WSPÓŁCZUCIE I HUMANIZM


Forma pomnika rosyjskiego była  skromniejsza niż na kwaterze austriackiej a oprócz tego projektant cmentarza wyróżnił kwaterę austriacką poprzez takie rozplanowanie cmentarza, że pomimo iż kwatera rosyjska jest bliższa drodze wiejskiej to nie posiada ona bezpośredniego wejścia - najpierw wchodzi się długim chodnikiem położonym pomiędzy dwoma murkami na kwaterę austriacką, omijając kwaterę rosyjską z lewej. Dopiero z kwatery austriackiej można wejść, po kilku schodkach na kwaterę rosyjską. Przekaz takiego układu architektonicznego jest jasny: najpierw należy odwiedzić i złożyć hołd zwycięzcom potem zaś pokonanym.
W 2003r cmentarz przeszedł remont, który zmienił jednak jego wygląd, co szczególnie widać na ścianie pomnikowej na kwaterze rosyjskiej (zamiast jednego mniejszego niż na kwaterze austriackiej krzyża kubicznego wykonane zostały 3 w innej formie. Oprócz tego podczas remontu wykonano bezpośrednie dojście do kwatery rosyjskiej bez konieczności przechodzenia przez kwaterę austriacką.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pomnik1
Pomnik2
Cmentarz
Logs: Gevonden 42x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Alle logs