Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dlugi29: Przyfrontowy cmentarz - OP273A
Cmentarz nr 3 z I WŚ Ożenna
Owner: Dlugi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 522 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-05-2010
Date created: 19-05-2010
Date published: 19-05-2010
Last modification: 12-04-2012
42x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
23 visitors
29 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Description PL

Projektował Dušan Jurkovič. Pochowani są na nim żołnierze austro-węgierscy (67) - znanych z nazwisk jest 10. a ich przynależność pułkowa to: 47. pułk piechoty z Mariboru w Słowenii oraz 2. batalion strzelców polowych z Borgo  i Rosjanie (356), głównie bezimienni, znany bowiem z nazwiska jest tylko 1. Cmentarz wybudowany został na miejscu cmentarza przyfrontowego założonego przez żołnierzy, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie, dziś nie istniejącej, cerkwi z 1867 r. pod wezwaniem Bazylego Wielkiego. Jurkovič zaprojektował obiekt na rzucie prostokąta ogrodzonego niskim murem kamiennym podzielonego na  kwatery: austro - węgierską i rosyjską, oddzielone od siebie murkiem ze schodkami. Napis na tablicy inskrypcyjnej umieszczonej na ścianie pomnikowej w kwaterze austriackiej głosił:

WIERNYCH SYNÓW, KTÓRZY ODDALI SWE ŻYCIE, KRYJE Z WDZIĘCZNOŚCIĄ I DUMĄ ZIEMIA OJCZYSTA


Ściana ta była zwieńczona trzema kamiennymi  kubicznymi kostkami, wyciętymi w ten sposób iż na każdej płaszczyźnie kubika widoczny był krzyż grecki.
Kwatera rosyjska posiadała pomnik także w postaci ściany pomnikowej z tablicą inskrypcyjną , której napis głosi w wolnym tłumaczeniu:

POLEGŁYM WROGOM MIEJSCE OSTATNIEGO SPOCZYNKU POŚWIĘCAJĄ WSPÓŁCZUCIE I HUMANIZM


Forma pomnika rosyjskiego była  skromniejsza niż na kwaterze austriackiej a oprócz tego projektant cmentarza wyróżnił kwaterę austriacką poprzez takie rozplanowanie cmentarza, że pomimo iż kwatera rosyjska jest bliższa drodze wiejskiej to nie posiada ona bezpośredniego wejścia - najpierw wchodzi się długim chodnikiem położonym pomiędzy dwoma murkami na kwaterę austriacką, omijając kwaterę rosyjską z lewej. Dopiero z kwatery austriackiej można wejść, po kilku schodkach na kwaterę rosyjską. Przekaz takiego układu architektonicznego jest jasny: najpierw należy odwiedzić i złożyć hołd zwycięzcom potem zaś pokonanym.
W 2003r cmentarz przeszedł remont, który zmienił jednak jego wygląd, co szczególnie widać na ścianie pomnikowej na kwaterze rosyjskiej (zamiast jednego mniejszego niż na kwaterze austriackiej krzyża kubicznego wykonane zostały 3 w innej formie. Oprócz tego podczas remontu wykonano bezpośrednie dojście do kwatery rosyjskiej bez konieczności przechodzenia przez kwaterę austriacką.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik1
Pomnik2
Cmentarz
Log entries: Found 42x Not found 0x Note 1x All entries