Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Symbol Polanicy Zdrój (by Xlord) - OP1E0E
a w zasadzie maskotka
Owner: Xlord
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 428 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Time required: 0:10 h    Distance to travel: 0.30 km
Date hidden: 16-08-2009
Date created: 16-08-2009
Date published: 16-08-2009
Last modification: 26-11-2012
58x Found
2x Not found
5 notes
watchers 6 watchers
10 visitors
31 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki
Ma Kraków swojego smoka, ma Warszawa swoją syrenkę, zaś Polanica Zdrój poszczycić się może misiem dostojnie stojącym na kamiennym postumencie w Parku Leśnym stanowiącym naturalne przedłużenie pięknie utrzymanego Parku Zdrojowego. O tym skąd wziął się tam ów niedźwiedź mówi legenda.

W dawnych czasach bukowo-jaworowa puszcza bujnie porastała nie tylko góry Ziemi Kłodzkiej, ale również schodziła w kotliny, aż hen w pobliże kłodzkiego grodu. Puszczańskiej połaci okolic dzisiejszej Polanicy Zdroju pilnował młody gajowy. Pewnego letniego poranka wyszedł na obchód swego rewiru, a że skwar się wzmagał, szybko ogarnęło go znużenie i dręczące pragnienie.
Na domiar złego zgubił się w leśnej gęstwinie, lecz oto uszu jego dotarł szmer zbawczego źródełka. Po chwili, kiedy tylko zaczął łapczywie czerpać dłonią chłodną wodę, rzucił się na niego potężny niedźwiedź. Młodzian był jednak silny, a przy tym sprawny niezwykle, i po krótkich zmaganiach zdołał powalić zwierza na grzbiet.
Już, już zamierzał wbić nóż w serce kudłatej bestii, gdy oto niedźwiedź przemówił ludzkim głosem "Młodzieńcze! Krynica, którą znalazłeś już wysycha, ja zaś w zamian za darowanie mi życia wskażę ci wodę obfitszą i smaczniejszą". Zdumiał się gajowy niepomiernie i uwolnił swą niedoszłą ofiarę. Niedźwiedź starannie oczyścił futro i nieśpiesznym krokiem powiódł go w dół stoku. Zbliżali się do zacisznej, pełnej kwiatów polany, gdzie tryskała woda o ożywczym smaku i dziwnym zapachu. Za radą kosmatego przewodnika młodzieniec pił wodę powoli, delektując się jej niezwykłym smakiem.
Wkrótce zmęczenie opuściło go zupełnie i rześki już chciał podziękować niezwykłemu stworowi, lecz ten zniknął w gęstwinie. Pod wieczór gajowy dotarł do swojego domostwa.
Opowiedział towarzyszom o niezwykłej przygodzie i cudownym źródełku, a że zapamiętał drogę wiodącą do śródleśnej polany, wkrótce przybywać tu zaczęli, zwabieni sławą owej niezwykłej wody, ludzie nawet z odległych stron. Dookoła polany rozwinęła się niebawem osada, a miejsce dziwnego spotkania upamiętnia szara, kamienna rzeźba niedźwiedzia.


Tyle podanie, zaś co bardziej przedsiębiorczy kuracjusze i wczasowicze lubią w leśne zacisze przyprowadzać swoje, nieświadome podstępu, wielkie kuracyjne miłości. Podobno gdy któraś z pań okaże się cnotliwa, misio zaryczy. Jak jest naprawdę? Tego nikt nie wie, bowiem nigdy mu się to jeszcze nie zdarzyło.

A tak naprawdę, stojąca na kamiennym postumencie w Lasku Zdrojowym, betonowa rzeźba niedźwiedzia polarnego wyznacza najdalszy zasięg lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej, określony przez glacjologów w 1910 r.

--------------------------------
Proszę o porządne maskowanie.
Moje skrzynki mają hasła! Ta skrzynka jest od dziś bez hasła.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Misio
3 świerki a za nimi skrzynka
Spojler
pobieranie dokładnego namiaru na skrzynkę
pobliska tablica