Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nietulisko Duże – Stara Walcownia - OP1C0D
Nasz wkład w Świętokrzyskie :)
Właściciel: ronja
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 182 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-06-2009
Data utworzenia: 24-06-2009
Data opublikowania: 24-06-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 02-10-2011
88x znaleziona
3x nieznaleziona
9 komentarze
watchers 5 obserwatorów
60 odwiedzających
50 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bear Team, filips, Kapix, krusiaa, Machet, marvet, MasterGraba, mushin, Namarie, natibul, Pomurniki, wicias
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Krótkie wakacje w Górach Świętokrzyskich. Objeżdżamy skrzynki, są lepsze i gorsze (albo ich nie ma). Podjechaliśmy w miejsce, gdzie aż się prosi, by zostawić coś dla ciekawskich.  Stara Walcownia w Nietulisku Dużym. Ponieważ jesteśmy na gościnnych występach, opis miejsca podajemy za dodatkiem do Gazety Wyborczej nr 4, z 12.05.2009 „Świętokrzyskie zauroczy”:

„….. w latach 1834-46 Bank Polski zbudował zakład walcowni profili drobnych i blach grubych. Było to ostatnie ogniwo kombinatu metalurgicznego nad rzeką Kamienną, którego plany nakreślił ksiądz Stanisław Staszic. Jego centrum stanowiły Starachowice z zespołem wielkiego pieca. W Michałowie i Brodach powstały pudlingarnie, czyli zakłady przerabiające surówkę na żelazo kowalne. Zakład w Nietulisku zatrudniał 150 robotników i w najlepszych latach produkował ponad 5 tys. ton wyrobów żelaznych, m.in. kształtowniki, kosy, sierpy. Do jego upadku przyczyniła się wielka powódź w 1903 roku, która zniszczyła zalew w Brodach, powodując odcięcie zasilania z Kamiennej. Po strajkach i wystąpieniach robotniczych w 1905 roku Rosjanie wywieźli co cenniejsze urządzenia i zakład został ostatecznie zamknięty. …… Najciekawsze do zwiedzania są monumentalne ruiny walcowni. Zachowały się fragmenty ścian z arkadami przyziemia i kolistymi otworami nad nimi ….”

 

Walcownia jest niesamowita. Wszyscy miłośnicy „industrialu” będą latać z miejsca na miejsce. Dla spragnionych sztuki są rzeźby. Nie było nikogo w szkole i przedszkolu, znajdujących się na tym terenie, kto mógłby dostarczyć więcej informacji. Brak jest jakichkolwiek tablic. Po dawnym zakładzie prowadzi ścieżka edukacyjna, jednakże kolejne jej punkty powoli niszczeją  - z ludzką pomocą. Ruiny są nawiedzane przez wszystkich okolicznych amatorów samotności oraz imprezowiczów. Oprócz gruzu znajdziecie tu niezły śmietnik. Obowiązuje zasada: im dalej od placówek oświatowych tym gorzej. Kanały zasilające pod walcownią wyglądają jak obozowisko bezdomnych (zrzutowe też). Jest pełno wystających prętów (niezłej grubości) i szkła. W sercu walcowni jest kilka miejsc, gdzie można polecieć w dół (obrzeża kanałów). Ale warto tu zajrzeć. Śmiało można powiedzieć, że to unikat.

Skrzynka schowana jest "na kordach", z dokładnością 1 metra. Ponieważ pierwsza zniknęła, spojlerów nie będzie. Spokojnie dacie radę :)  Dbajcie o maskowanie schowka, bądźcie niewidzialni w trakcie poszukiwań Smile  !


Zmiany w skrzynce:

2.10.2011 - reaktywacja w nowym miejscu, korekty w opisie.

Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Wzgórza Kunowskie  -  PLH260039
natura2000
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
5