Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Nietulisko Duże – Stara Walcownia - OP1C0D
Nasz wkład w Świętokrzyskie :)
Owner: ronja
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 182 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 24-06-2009
Date created: 24-06-2009
Date published: 24-06-2009
Last modification: 02-10-2011
119x Found
3x Not found
9 notes
watchers 7 watchers
102 visitors
62 x rated
Rated as: Excellent
14 x recommended
This cache is recommended by: Bear Team, filips, Hr. Jan Usz, Kapix, krusiaa, Machet, marvet, MasterGraba, mushin, Namarie, natibul, palinq, Pomurniki, wicias
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Krótkie wakacje w Górach Świętokrzyskich. Objeżdżamy skrzynki, są lepsze i gorsze (albo ich nie ma). Podjechaliśmy w miejsce, gdzie aż się prosi, by zostawić coś dla ciekawskich.  Stara Walcownia w Nietulisku Dużym. Ponieważ jesteśmy na gościnnych występach, opis miejsca podajemy za dodatkiem do Gazety Wyborczej nr 4, z 12.05.2009 „Świętokrzyskie zauroczy”:

„….. w latach 1834-46 Bank Polski zbudował zakład walcowni profili drobnych i blach grubych. Było to ostatnie ogniwo kombinatu metalurgicznego nad rzeką Kamienną, którego plany nakreślił ksiądz Stanisław Staszic. Jego centrum stanowiły Starachowice z zespołem wielkiego pieca. W Michałowie i Brodach powstały pudlingarnie, czyli zakłady przerabiające surówkę na żelazo kowalne. Zakład w Nietulisku zatrudniał 150 robotników i w najlepszych latach produkował ponad 5 tys. ton wyrobów żelaznych, m.in. kształtowniki, kosy, sierpy. Do jego upadku przyczyniła się wielka powódź w 1903 roku, która zniszczyła zalew w Brodach, powodując odcięcie zasilania z Kamiennej. Po strajkach i wystąpieniach robotniczych w 1905 roku Rosjanie wywieźli co cenniejsze urządzenia i zakład został ostatecznie zamknięty. …… Najciekawsze do zwiedzania są monumentalne ruiny walcowni. Zachowały się fragmenty ścian z arkadami przyziemia i kolistymi otworami nad nimi ….”

 

Walcownia jest niesamowita. Wszyscy miłośnicy „industrialu” będą latać z miejsca na miejsce. Dla spragnionych sztuki są rzeźby. Nie było nikogo w szkole i przedszkolu, znajdujących się na tym terenie, kto mógłby dostarczyć więcej informacji. Brak jest jakichkolwiek tablic. Po dawnym zakładzie prowadzi ścieżka edukacyjna, jednakże kolejne jej punkty powoli niszczeją  - z ludzką pomocą. Ruiny są nawiedzane przez wszystkich okolicznych amatorów samotności oraz imprezowiczów. Oprócz gruzu znajdziecie tu niezły śmietnik. Obowiązuje zasada: im dalej od placówek oświatowych tym gorzej. Kanały zasilające pod walcownią wyglądają jak obozowisko bezdomnych (zrzutowe też). Jest pełno wystających prętów (niezłej grubości) i szkła. W sercu walcowni jest kilka miejsc, gdzie można polecieć w dół (obrzeża kanałów). Ale warto tu zajrzeć. Śmiało można powiedzieć, że to unikat.

Skrzynka schowana jest "na kordach", z dokładnością 1 metra. Ponieważ pierwsza zniknęła, spojlerów nie będzie. Spokojnie dacie radę :)  Dbajcie o maskowanie schowka, bądźcie niewidzialni w trakcie poszukiwań Smile  !


Zmiany w skrzynce:

2.10.2011 - reaktywacja w nowym miejscu, korekty w opisie.

Nature reserve areas
This geocache is probably placed in a nature protection area NATURA 2000 :
Wzgórza Kunowskie  -  PLH260039
natura2000
Pictures
1
2
3
4
5