Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
BURZA 8 "Grodzisko Niemczyn" - OP1B6C
Na dawnym pograniczu Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego
Owner: burza
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 154 m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-06-2009
Date created: 11-06-2009
Date published: 11-06-2009
Last modification: 21-08-2017
14x Found
0x Not found
2 notes
watchers 4 watchers
48 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Założony razem z Izą podczas 52-km rowerowej wycieczki okolicami dawnej granicy Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Granica ta funkconowała przez ponad 300 lat i podobno do dziś jeszcze tkwi w świadomości okolicznych mieszkańców.

Położone w okolicy wsi Niemczyn oraz Zamczysk grodzisko wczesnośredniowieczne. Co do właścicieli tworu źródła mówią różnie - osadnictwo mazowieckie lub Litwini. Usypane w XIII wieku stanowiło strażnicę (gród graniczny) na styku między ówczesną Koroną a Litwą. Być może od nazwy pobliskiej wsi wzięła się jego nazwa - "Góra Zamek". Tą nazwę można spotkać np. na mapach Wojskowego Instytutu Geograficznego (WIG) z lat 30-tych XX wieku. Już wtedy geodeci wyznaczyli tam punkt wysokościowy 167 m npm. Inną z nazw spotykaną na mapach geodezyjnych może być "Góra Zielona". Rzeczywiście, z daleka, z drogi Niemczyn-Jezierzysk, grodzisko wygląda jak wyrastająca z pól charakterystyczna zielona góra o trapezowym kształcie. Samo grodzisko, o średnicy ok. 50 m,  posiada dobrze widoczne zarysy wałów i centralnego wzniesienia. Geodezyjny reper na tym wzniesieniu ma współrzędne N53 21.257 E23 10.535 

W okolicy splatają się dwa szlaki turystyczne PTTK - szlak żółty pieszy (Szlak Dawnego Pogranicza) oraz Szlak Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego - szlak autokarowy . Najlepiej tu dotrzeć poprzez malowniczą i zadbaną wieś Niemczyn, skręcając w lewo z szosy Czarna Białostocka-Jezierzysk. Można wybrać też inną drogę, skręcić w lewo w Chmielniku i jadąc poprzez wsie Łapczyn i Zamczysk - po drodze miniemy bardzo stare kapliczki słupowe (N53 20.234 E23 10.509 oraz N53 20.336 E23 10.275). Warto je zobaczyć, są prześliczne ale chylą się ku upadkowi i lada moment znikną z podlaskiego krajobrazu . Odwiedźmy też koniecznie w Zamczysku pana Mieczysława Baranowskiego - wytwórcę drewnianych łyżek, czyli łyżkarza :)) Jego pracownia znajduje się pod adresem Zamczysk 10.

Skarb schowany ok. 50 m na północ od grodziska, pod największą sosną. Zakopany płytko pod pniem drzewa od strony południowej (grodziska). Skrzyneczka poza terenem cennym archeologicznie. Zwiedzając to miejsce zachowaj wysoką kulturę historyczną i przyrodniczą, to cenne miejsce, nie niszcz więc niczego !! Grodzisko dookoła obsiane jest zbożem, teren jest prywatny, ale pobliscy mieszkańcy nie robią problemów. Na grodzisku zalecamy krótki przystanek, chwilę zadumy - okolice są tak malownicze że aż zapierają dech w piersiach. Prosimy też o umieszczenie w logu fotki okolicy grodziska.

UWAGA !!! - Jedyne dogodne wejście na grodzisko znajduje sie w punkcie N53 21.184 E23 10.326, gdzie znajduje się początek wąskiej polnej drogi prowadzącej pod samo grodzisko oraz stare krzyże przydrożne.

Wsad początkowy - kulka, różowy gwizdek, mała niebieska smycz, znaczek "Polska", zielony kosmita, geopingwin GK 0456 "PINGWIN", który dziwnym trafem zamiast dalej na południe przemieścił się na północ. Powodzenia !!

Przydatne linki - Szlak Dawnego Pogranicza - http://www.bialystok.pttk.pl/pogranicza.php
gmina Czarna Białostocka - http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_Bia%C5%82ostocka
Szlak Rękodzieła Ludowego - http://www.wrotapodlasia.pl/pl/kultura/sztuka_ludowa/

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Nature reserve areas
This geocache is probably placed in a nature protection area NATURA 2000 :
Puszcza Knyszynska  -  PLB200003
natura2000
Pictures
droga dojazdowa wśród zbóż
Grodzisko i uwałowanie w całej okazałości
droga dojazdowa, a właściwie miedza, tylko rowerem albo piechotą