Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Papiernia Kalety -1 - OP18CF
To co zostało z ponad stuletniej papierni w Kaletach
Właściciel: Whatever
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 272 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-04-2009
Data utworzenia: 20-04-2009
Data opublikowania: 20-04-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 19-07-2015
45x znaleziona
5x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 5 obserwatorów
17 odwiedzających
37 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: 19Miki99, art_noise, Biosphere.pl, Chochlik., Doc with the dog, etna&mars, ForgottenSilesia, fredzio, KEISOR, lotnik1414, Mario&Monia, Nannette, Pomurniki, Rob-Team, Saracen, sebastian, Tati, Tisia
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

Na początku pragniemy zaznaczyć, że skrzynka jest jedną z dwóch części projektu "Papiernia Kalety", na część drugą projektu zapraszamy do skrzynki "Papiernia Kalety +1" założoną przez Sebastiana:)Sam projekt powstał spontanicznie, podczas naprawdę przypadkowego spotkania ekip: Saracenów i Whateverów z Sebastianem, na terenie papierni, tego samego dnia, o tej samej godzinie :)

Co do samego miejsca: Papiernia, a na początku celulozownia powstała w latach 1882 - 1884 z inicjatywy lokalnego możnowładcy - hrabiego (później księcia) Guidona Henckel von Donnersmarck. Przedsiębiorczy hrabia postanowił zainwestować w przemysł celulozowy, jednak zbyt był niewielki. Sytuacja rynkowa zmusiła więc możnowładcę do sprowadzenia do Kalet maszyn papierniczych, i tak właśnie rozpoczęła się produkcja.

W końcu lat 90tych XIX wieku spółka weszła w fuzję z przedsiębiorstwem papierniczym z Dąbia i tak oto powstała Altdamm-Stahlhammer Holzzellstof- u. Papierindustrie AG. Po pierwszej wojnie światowej spółka przeszła w ręce Polaków - wtedy papier był eksportowany do Ameryki oraz Europy Zachodniej i Północnej. 

Po II wojnie światowej kombinat powoli tracił rynki zbytu, aby pod koniec lat 80 tych upaść zupełnie. W chwili obecnej na terenie dawnych magazynów papierni działa kilka spółek. Prężnie rozwija się też przemysł złomiarski ;) 

Więcej informacji na temat samej papierni znajdziecie TUTAJ

Ze swoistych ciekawostek - z opowieści wiemy, że zakłady w latach swojej świetności wytwarzały nie tylko papier, ale także okropny odór podobny ponoć do fetoru "zgnitych jaj", a same Kalety nazywane były "śmierdzącą wsią".

Skrzynka została ukryta "bezpiecznie", nie potrzeba do jej podjęcia poruszać się po niebezpiecznych terenach. Koordynaty wskazują wejście do budynku, w którym ukryty jest kesz. Do podjęcia potrzebna jest latarka, rękawiczki też mogą się przydać.

UWAGA TEREN NIEBEZPIECZNY ! NIE RADZIMY PORUSZAĆ SIĘ PO ROZPADAJĄCYCH SIĘ BUDYNKACH ! TEREN JEST OTWARTY I NIEZABEZPIECZONY, JEDNAK ODRADZAMY CHODZENIE PO DZIURAWYCH PODŁOGACH, CZY ZARDZEWIAŁYCH PLATFORMACH! NIE RADZIMY ZABIERAĆ DZIECI ANI ZWIERZĄT ! NA TEREN PAPIERNI WCHODZICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ! 

UWAGA! WEJŚCIE NA TEREN PAPIERNI JEST JAK NAJBARDZIEJ LEGALNE! NA BRAMACH WJAZDOWYCH NIE MA ZAKAZU WSTĘPU, DZIAŁAJĄ TAM INNE SPÓŁKI, KTÓRYCH TERENY SĄ DOKŁADNIE WYZNACZONE, PANOWIE PODAJĄCY SIĘ ZA OCHRONIARZY NIE POSIADAJĄ ŻADNYCH DOKUMENTÓW POTWIERDZAJĄCYCH TEN FAKT! W RAZIE NAPOTKANIA TAKICH OSÓB ŻĄDAĆ LEGITYMACJI POTWIERDZAJĄCEJ ZATRUDNIENIE W FORMIE OCHRONIARZA, EWENTUALNIE ŻĄDAĆ WSKAZANIA JAKIEGOKOLWIEK ZNAKU ZAKAZUJĄCEGO WEJŚCIA NA TEREN PAPIERNI. OSOBY PODAJĄCE SIĘ ZA OCHRONIARZY TO NAJPRAWDOPODOBNIEJ ZŁOMIARZE ROZKRADAJĄCY PAPIERNIĘ!

 

Obrazki/zdjęcia
Duże a żółte
Urbeksowo
Okna umyjemy na święta ;-)
widok z ...