Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Staszne drzewo - OP1473
Właściciel: milo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 193 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-11-2008
Data utworzenia: 02-11-2008
Data opublikowania: 02-11-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 20-11-2010
44x znaleziona
1x nieznaleziona
17 komentarze
watchers 4 obserwatorów
4 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Współrzędne przybliżone.

Góra Donas na Kolonii Chwaszczyńskiej, a od 1973 r. należąca administracyjnie do dzielnicy Gdynia Dąbrowa-Dąbrówka. Nieliczni już TUBYLCY używają nazwy niemieckiej Dohanesberg. Na pewno pamiętają tę górę jako trudny do zdobycia w 1945 r., punkt strategiczny broniony przez żołnierzy 366 pułku grenadierów oberlejtnanta Schewe. Krwawa zabawa, o te panujące nad okolicą wzgórza, rozpoczęła się w południe 5 marca 1945 r.

Na zboczu góry Donas znajdował się cmentarz trzech krzyży, powstały tu po epidemii cholery. Później miejsce to zajęli zmarli osadnicy niemieccy, wyznania ewangelickiego. Przybyli tu około 1800 r. z Wirtembergii i żyli na tej ziemi do końca II wojny światowej. Wtedy to wielu z nich „wyjechało” do Niemiec. Byli tam pochowani między innymi potomkowie Leibrandta. Pochodzący z Kolonii Leibrandt objął w czasie okupacji gospodarstwo Keslinków i był sołtysem w Wielkim Kacku”.

Cmentarz na stoku góry Donas przyciąga uwagę swoją „innością”, swoistym klimatem, kiedyś zadbany i pielęgnowany, przez lata powojenne ulegał zapomnieniu. Na otaczających polach wyrósł las, który ukrył groby. Jednak pamięć o nich nie zaginęła. W ostatnich latach dzięki staraniom Rady Dzielnicy, Uczniów Zespołu Szkól na Dąbrowie na cmentarzu przestało straszyć widmo zapomnienia

Obecnie w okolicy planowana jest budowa Trzeciego Cmentarza Komunalnego dla miasta Gdyni.

Szukaj drzewa. Dąb ten rośnie na skraju cmentarza w pobliżu Brzozy w kształcie w Trójzębu Neptuna. Wejdź do drzewa i pomyśl i popatrz – skarb wielki znajdziesz koło czterech pniaków, pod kupką kamieni. Ale żeby zadanie do końca wypełnić, musisz znaleźć jeszcze jedną mogiłę. Znajduje się ok. 200 m na zachód, przy drodze równoległej do drogi, oznaczonej żółtym szlakiem turystycznym, prowadzącej na wieżę(droga po której na wieże jada samochody). Z żółtego szlaku skręć w jedna z transzei na jej końcu znajdziesz tą mogiłę. Zapisz co znajdziesz na tabliczce nagrobnej.  Hasło pisane dużymi literami bez spacji. Zapal świeczkę. Jeżeli jej nie zabrałeś ze sobą możesz zabrać ze skrzynki.

Obrazki/zdjęcia
Cmentarz
Szpony diabła
Straszne drzewo
Miejsce ukrycia skarbu
Ważna Mogiła