Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Staszne drzewo - OP1473
Owner: milo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 193 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Large
Status: Archived
Date hidden: 02-11-2008
Date created: 02-11-2008
Date published: 02-11-2008
Last modification: 20-11-2010
44x Found
1x Not found
17 notes
watchers 4 watchers
10 visitors
39 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Monumental place  You will need a shovel  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Współrzędne przybliżone.

Góra Donas na Kolonii Chwaszczyńskiej, a od 1973 r. należąca administracyjnie do dzielnicy Gdynia Dąbrowa-Dąbrówka. Nieliczni już TUBYLCY używają nazwy niemieckiej Dohanesberg. Na pewno pamiętają tę górę jako trudny do zdobycia w 1945 r., punkt strategiczny broniony przez żołnierzy 366 pułku grenadierów oberlejtnanta Schewe. Krwawa zabawa, o te panujące nad okolicą wzgórza, rozpoczęła się w południe 5 marca 1945 r.

Na zboczu góry Donas znajdował się cmentarz trzech krzyży, powstały tu po epidemii cholery. Później miejsce to zajęli zmarli osadnicy niemieccy, wyznania ewangelickiego. Przybyli tu około 1800 r. z Wirtembergii i żyli na tej ziemi do końca II wojny światowej. Wtedy to wielu z nich „wyjechało” do Niemiec. Byli tam pochowani między innymi potomkowie Leibrandta. Pochodzący z Kolonii Leibrandt objął w czasie okupacji gospodarstwo Keslinków i był sołtysem w Wielkim Kacku”.

Cmentarz na stoku góry Donas przyciąga uwagę swoją „innością”, swoistym klimatem, kiedyś zadbany i pielęgnowany, przez lata powojenne ulegał zapomnieniu. Na otaczających polach wyrósł las, który ukrył groby. Jednak pamięć o nich nie zaginęła. W ostatnich latach dzięki staraniom Rady Dzielnicy, Uczniów Zespołu Szkól na Dąbrowie na cmentarzu przestało straszyć widmo zapomnienia

Obecnie w okolicy planowana jest budowa Trzeciego Cmentarza Komunalnego dla miasta Gdyni.

Szukaj drzewa. Dąb ten rośnie na skraju cmentarza w pobliżu Brzozy w kształcie w Trójzębu Neptuna. Wejdź do drzewa i pomyśl i popatrz – skarb wielki znajdziesz koło czterech pniaków, pod kupką kamieni. Ale żeby zadanie do końca wypełnić, musisz znaleźć jeszcze jedną mogiłę. Znajduje się ok. 200 m na zachód, przy drodze równoległej do drogi, oznaczonej żółtym szlakiem turystycznym, prowadzącej na wieżę(droga po której na wieże jada samochody). Z żółtego szlaku skręć w jedna z transzei na jej końcu znajdziesz tą mogiłę. Zapisz co znajdziesz na tabliczce nagrobnej.  Hasło pisane dużymi literami bez spacji. Zapal świeczkę. Jeżeli jej nie zabrałeś ze sobą możesz zabrać ze skrzynki.

Pictures
Cmentarz
Szpony diabła
Straszne drzewo
Miejsce ukrycia skarbu
Ważna Mogiła