Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
filips20 & BURZA 5 "Stara kolejka wąskotorowa" - OP13B4
z cyklu "ocalamy wąskotorówkę Puszczy Knyszyńskiej od zapomnienia"
Owner: burza
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 144 m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 2.50 km
Date hidden: 05-10-2008
Date created: 11-10-2008
Date published: 11-10-2008
Last modification: 18-08-2009
20x Found
0x Not found
1 notes
watchers 5 watchers
50 visitors
13 x rated
Rated as: Excellent
10 x recommended
This cache is recommended by: hratli , Kosiorekk, kymon, mieszko, MiszkaWu, polcia&szymaneq, Psikiszek, Snowak, wallson, zajec13
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Description PL

Od 1914 roku niemieccy okupanci zaczęli w Puszczy Knyszyńskiej budowę gęstej sieci kolejek wąskotorowych, w celu pozyskiwania drewna na wielką skalę. Powstały tartaki (największy w teraźniejszej Czarnej Białostockiej), a w chwili maksymalnego rozwoju sieć kolejki liczyła około 130 km, rozchodząc się promieniście wgłąb lasów od stacji Czarna. Jednym z najstarszych odcinków był ten z osiedla Czarna do Czarnego Bloku, gdzie w pobliżu stacji kolejowej miał stać także tartak. Być może jest to zgodne z prawdą historyczną, 4/06/2005 udało mi się znaleść jeszcze żelazny !! podkład kolejki jakieś 50 m od budynku stacyjnego (patrz unikalne już zdjęcie). Niestety został zszabrowany, w tym miejscu teraz zobaczysz duży dół i prawdopodobnie kałużę.

Skrzynka schowana w pobliżu resztek drewinanego mostu kolejki na Czarnej Rzeczce. Widoczne są jeszcze wystające z wody resztki pali. Samo torowisko zostało prawdopodobnie "zwinięte" zaraz po wojnie, gdyż na sztabowych, "tajnych" rzecz jasna, mapach z wczesnych lat 50-tych oznaczone jest już jako pozostałość po torach. Północny odcinek torowiska zarastają już drzewa i staje się coraz mniej widoczny, odcinek na południe od rzeczki jest wykorzystywany przez leśników do zworzenia drewna, a co za tym idzie, jest niszczony przez traktory. Warto to zobaczyć na własne oczy i "ocalić od zapomnienia".

Sama skrzynka ma dość długą historię. Pojemnik pochodzi ze zszabrowanej "filips20 - Polska Egzotyczna 2"(http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=80), którą starałem się znaleść 24/03/2007. Filips udzielił pojemnika i zgody na współny cache. Następnie została schowana 6/04/2007 razem z "grzechux", który dał fanta w postaci 1 rubla. Niestety, zabrakło czasu na dokonanie wpisu, za co wielkie przepraszam. Początkowo pojemnik został schowany w starym dziurawym pniu przy resztkach drewnianego mostu od stony południowej, na tzw. "stałym lądzie". Jest jednak w bardzo dobrym stanie technicznym dzięki szczelnemu pojemnikowi filipsa.

5/10/2008 podczas wycieczki z "wojtech" i za jego namową, zmieniłem lokalizację skarbu na trudniejszą. Teraz skrzyneczka znajduje się w rozwidleniu Czarnej Rzeczki, na małej wyspie, która powstała na skutek podziału strumienia na 2 odnogi. Ogólnie jest tam teraz niezłe rozlewisko, bagnisko, trzęsawisko i bobrowisko, także radzę uważać by się nie zamoczyć. Aby wejść od razu na stare torowisko i za bardzo nie błądzić podaję punkty, gdzie najlepiej zacząć. Można rozpocząć zwiedzanie od strony S - wtedy zaczynamy zaraz za stacją Czarny Blok, w punkcie N53 14.921 E23 12.218 i kierujemy się na NW w wyraźnie łukowatą drogę, odchodzącą w prawo od głównej żwirówki Czarny Blok- Wólka Przedmieście. Po kilkudziesięciu metrach upewnimy się że to właściwa droga- pozostały jeszcze wyraźne nasypy.

Można też zacząć podchody od strony N - wtedy wchodzimy na torowisko w punkcie N53 16.056 E23 11.345, który znajduje się na drodze leśnej wiodącej z miejscowości Mostek na wschód w stronę Wólki Ratowieckiej (na skrzyżowaniu za mostkiem w Mostku, patrząc od strony Białegostoku, skręcic w prawo). Stąd droga do skarbu jest znacznie krótsza ale nie tak malownicza jak wariant południowy. Tutaj także stare torowisko jest bardziej zarośnięte. Osobiście polecam wycieczkę od strony Czarnego Bloku - dobrze zachowane nasypy i piękny las wynagrodzą 2,5 km spacer od stacji PKP. Od strony Czarnego Bloku można również podjechać rowerem bezpośrednio do skrzynki, od strony N już nie tak bardzo.

Dla zmotoryzowanych podpowiedź - najlepiej zostawić samochód na stacji Czarny Blok lub też w miejscowośi Mostek, podjechanie autem jak najbliżej skrzynki na własne ryzyko, są to drogi przeciwpożarowe, niektóre mogą być dostępne tylko dla ALP !, a niektóre są w kiepskim stanie technicznym.

Oba warianty są jednak tak samo trudne jeśli chodzi o zaliczenie skrzynki. Jak dotrzesz w pobliże zauważysz że musisz dostać się na "wyspę". Podziekuj bobrom, które stworzyły "naturalne mosty". Zachowaj szczególną ostrożność przy przechodzeniu ze stałego lądu na wyspę - rzeczka tutaj nie ma więcej niż 80 cm głębokości, ale "mosty" mogą być bardzo śliskie szczególnie jesienią lub po deszczach. Nie wiadomo także jak długo będa istnieć oba "mosty", bobry ciągle nad nimi pracują i chcą je przerobić na części do swej tamy. Gdy mosty przestaną istnieć trudność zadań wzrośnie z 3 na 4.

Dla niezdecydowanych jakim sposobem przedostać się na "wyspę" polecam obejrzeć najpierw film autorstwa "wojtecha" pod tytułem "Umieszczanie Geocache" : http://www.youtube.com/watch?v=qB05OyBeT1A&feature=related

IN - szwajcarski scyzoryk, brelok krówka, kieliszek "Żytnia", 1 rubel, 30 eurocentów wizytówka

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Nature reserve areas
This geocache is probably placed in a nature protection area:  
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
This geocache is probably placed in a nature protection area NATURA 2000 :
Puszcza Knyszynska  -  PLB200003
Ostoja Knyszynska  -  PLH200006
natura2000
Pictures
pozostałości drewnianego mostu i skrzynka
to ten pieniek
dokładnie ten pieniek (uwaga na jego kruchość !!!)
żelazny podkład kolejki, w głębi przystanek PKP "Czarny Blok"
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 1x Picture 6x All entries Gallery