Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Fort "П" (Bema) - OP0F98
Skrzynka schowana w jednym z budynków Fortu
Właściciel: Elvis7
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 110 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-06-2008
Data utworzenia: 25-06-2008
Data opublikowania: 25-06-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 06-02-2019
217x znaleziona
8x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 40 obserwatorów
97 odwiedzających
154 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
34 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AldonaH, aloha111, amazing_race, Azymut, B&end, bamba, bj.z, brawobartus, Cezex, chris_ryu, Doc with the dog, Dusia, Esu & Aw, falcoeagle, farrider, isior, JHO, Kasakasa, keram58, Krysiul, Maciek_B, Mawr, Mikoskay224, nieczytak202, PaaaP, PatrykG, pilowbox, PUG II BIELANY, pwargin, rubeus, Serengeti, Stricken , szuwar_ek, themaciekest
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynkiInformacje o Forcie Bema można znaleźć na Wikipedii.

 

Fort Bema to fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, zbudowany w latach 1886-1890.

Zdjęcie

Ziemno-ceglany, dwuwałowy, z rowem wodnym. Ze względu na wysoki poziom wody gruntowej zrezygnowano z budowy kaponier. Część czołowa fortu (o narysie pięciobocznym) posiada dwa wały: niższy (zewnętrzny) ze stanowiskami piechoty i wyższy (wewnętrzny) ze stanowiskami artylerii. Na wale artylerii – w osi oraz u styku czół i barków – schrony pogotowia. Pod czołowymi odcinkami wału artylerii dwuskrzydłowe koszary z pięciomapoternami do drogi międzywałowej. W części tylnej fortu (o narysie odwróconego trapezu, osłoniętej wałem ze stanowiskami piechoty) trzy magazyny (prochownia, skład pocisków i laboratorium) oraz dwie drewniane szopy. Wjazd do fortu przez stały most żelazny w szyi, zachowany do dziś.

1889 r. na północny wschód od fortu wzniesiono wał piechoty o narysie łamanym, poprzedzony suchym rowem. Drugi wał, o narysie liniowym i bez rowu, biegł na południowy zachód od fortu. Po kasacji twierdzy budowle przygotowano do wysadzenia poprzez wykucie nisz na miny. Prawdopodobnie wtedy uległy zniszczeniu poterna i schron pogotowia na styku prawego czoła i prawego barku. W latach 1924-1939 fort użytkowany był przez Wytwórnię Amunicji Nr 1, produkująca około 2,3 mln sztuk amunicji miesięcznie. Na dziedzińcu i przedpolu wzniesiono budynki magazynowe, rów przecięto trzema groblami. Zniwelowano fragment wałów na prawym barku, wały wewnętrzne oraz wał piechoty na południowy zachód od fortu.

1939 fort początkowo został obsadzony przez 202 kompanię ppor. Ludwika Łukasiewicza z IV Batalionu 30 Pułku Strzelców Kaniowskich dowodzonego przez kpt. Bogdana Rożnowskiego, a od 9 września bronił go 1. Batalion 144. Pułku Piechoty, którego dowódcą był mjr Bronisław Wadas. Fort, mimo licznych ataków niemieckich, został utrzymany aż do kapitulacji Warszawy. W latach 1940-1944 znajdowały się tu niemieckie magazyny uzbrojenia (wokół nich zbudowano szereg murowanych schronów wartowniczych), które były celem ataków polskiego ruchu oporu. Po zakończeniu wojny funkcjonował tu obóz jeńców niemieckich. W latach 1950-1978 fort należał do zaplecza lotniska wojskowego na Bemowie (zniwelowano wschodnią część wału szyi), następnie do Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia”.

Od 2002 r. trwały prace – niezbyt fortunnie prowadzone – zmierzające do przekształcenia tego obiektu na park miejski. Niestety, kosztowne działania władz samorządowych nie zawsze są zgodne z zasadami ochrony zabytków. Podczas prac remontowych zasypano odcinek rowu międzyfortowego, zniekształcono profile nasypów na magazynach i profil rowu. Na koronie wału piechoty poprowadzono ścieżki z tzw. kostki Bauma, a także zbudowano żelbetowy mur oporowy przy jednej z przypadkowo wytyczonych ścieżek i nowy mostek nie mający związku z fortyfikacjami. Dzięki renowacji fort odwiedzany jest przez okolicznych mieszkańców.

Fort Bema - foto Meteor2017

 Znajdź wejście z numerem 140, na które wskazują współrzędne. Wejdź do środka i szukaj po lewej stronie.

Uwaga weź ze sobą latarkę, w forcie jest ciemno :)


Adoptowana od użytkownika tibbets 29.07.2012 r.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Kompas - Całkowity dystans: 998 km

Obrazki/zdjęcia
Wejście z numerem 140, wejdź i szukaj po lewej stronie
O ta dziura
Follow the tunel
Idż prosto