Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Fort "П" (Bema) - OP0F98
Skrzynka schowana w jednym z budynków Fortu
Eigenaar: Elvis7
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 110 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 25-06-2008
Gemaakt op: 25-06-2008
Gepubliceerd op: 25-06-2008
Laatste verandering: 06-02-2019
217x Gevonden
8x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 40 Volgers
107 x Bekeken
154 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
34 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: AldonaH, aloha111, amazing_race, Azymut, B&end, bamba, bj.z, brawobartus, Cezex, chris_ryu, Doc with the dog, Dusia, Esu & Aw, falcoeagle, farrider, isior, JHO, Kasakasa, keram58, Krysiul, Maciek_B, Mawr, Mikoskay224, nieczytak202, PaaaP, PatrykG, pilowbox, PUG II BIELANY, pwargin, rubeus, Serengeti, Stricken , szuwar_ek, themaciekest
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Torch needed  Take special equipment  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki



Informacje o Forcie Bema można znaleźć na Wikipedii.

 

Fort Bema to fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, zbudowany w latach 1886-1890.

Zdjęcie

Ziemno-ceglany, dwuwałowy, z rowem wodnym. Ze względu na wysoki poziom wody gruntowej zrezygnowano z budowy kaponier. Część czołowa fortu (o narysie pięciobocznym) posiada dwa wały: niższy (zewnętrzny) ze stanowiskami piechoty i wyższy (wewnętrzny) ze stanowiskami artylerii. Na wale artylerii – w osi oraz u styku czół i barków – schrony pogotowia. Pod czołowymi odcinkami wału artylerii dwuskrzydłowe koszary z pięciomapoternami do drogi międzywałowej. W części tylnej fortu (o narysie odwróconego trapezu, osłoniętej wałem ze stanowiskami piechoty) trzy magazyny (prochownia, skład pocisków i laboratorium) oraz dwie drewniane szopy. Wjazd do fortu przez stały most żelazny w szyi, zachowany do dziś.

1889 r. na północny wschód od fortu wzniesiono wał piechoty o narysie łamanym, poprzedzony suchym rowem. Drugi wał, o narysie liniowym i bez rowu, biegł na południowy zachód od fortu. Po kasacji twierdzy budowle przygotowano do wysadzenia poprzez wykucie nisz na miny. Prawdopodobnie wtedy uległy zniszczeniu poterna i schron pogotowia na styku prawego czoła i prawego barku. W latach 1924-1939 fort użytkowany był przez Wytwórnię Amunicji Nr 1, produkująca około 2,3 mln sztuk amunicji miesięcznie. Na dziedzińcu i przedpolu wzniesiono budynki magazynowe, rów przecięto trzema groblami. Zniwelowano fragment wałów na prawym barku, wały wewnętrzne oraz wał piechoty na południowy zachód od fortu.

1939 fort początkowo został obsadzony przez 202 kompanię ppor. Ludwika Łukasiewicza z IV Batalionu 30 Pułku Strzelców Kaniowskich dowodzonego przez kpt. Bogdana Rożnowskiego, a od 9 września bronił go 1. Batalion 144. Pułku Piechoty, którego dowódcą był mjr Bronisław Wadas. Fort, mimo licznych ataków niemieckich, został utrzymany aż do kapitulacji Warszawy. W latach 1940-1944 znajdowały się tu niemieckie magazyny uzbrojenia (wokół nich zbudowano szereg murowanych schronów wartowniczych), które były celem ataków polskiego ruchu oporu. Po zakończeniu wojny funkcjonował tu obóz jeńców niemieckich. W latach 1950-1978 fort należał do zaplecza lotniska wojskowego na Bemowie (zniwelowano wschodnią część wału szyi), następnie do Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia”.

Od 2002 r. trwały prace – niezbyt fortunnie prowadzone – zmierzające do przekształcenia tego obiektu na park miejski. Niestety, kosztowne działania władz samorządowych nie zawsze są zgodne z zasadami ochrony zabytków. Podczas prac remontowych zasypano odcinek rowu międzyfortowego, zniekształcono profile nasypów na magazynach i profil rowu. Na koronie wału piechoty poprowadzono ścieżki z tzw. kostki Bauma, a także zbudowano żelbetowy mur oporowy przy jednej z przypadkowo wytyczonych ścieżek i nowy mostek nie mający związku z fortyfikacjami. Dzięki renowacji fort odwiedzany jest przez okolicznych mieszkańców.

Fort Bema - foto Meteor2017

 Znajdź wejście z numerem 140, na które wskazują współrzędne. Wejdź do środka i szukaj po lewej stronie.

Uwaga weź ze sobą latarkę, w forcie jest ciemno :)


Adoptowana od użytkownika tibbets 29.07.2012 r.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Wejście z numerem 140, wejdź i szukaj po lewej stronie
O ta dziura
Follow the tunel
Idż prosto