Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Gra terenowa OC#6 - "Idź po szkicu" - OP06CE
Jak w tytule. Do cache'a dochodzisz według szkicu
Właściciel: Johnny224
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 107 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: b.d.    Długość trasy: 3.50 km
Data ukrycia: 29-08-2007
Data utworzenia: 29-08-2007
Data opublikowania: 29-08-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 04-04-2019
26x znaleziona
1x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 9 obserwatorów
119 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: coza, czarkowaty, JGC1962, michael50, Michu4000, radziet, smialek, szukacze i pies, tATO, zyr
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Kolejny mój cache z cyklu "Gra terenowa". Za oknami ładna pogoda. Zachęcam do odstawienia kufli, wyłączenia telewizorów, komputerów, tudzież zrezygnowania z innych  podobnych przyjemności i wyjścia w teren. Nawet garnki jak zostaną brudne w zlewie, to nic im się nie stanie.

Do zaliczenia cache'a konieczna będzie minimalna choćby umiejętność posługiwania się busolą i korzystania ze szkicu z marszu. Poniżej zamieszczam instrukcję dotarcia do skrzynki z elementami szkolenia. Współrzędne podane w serwisie odpowiadają punktowi „START” na szkicu. Dalej poruszasz trasą wg. szkicu, aż do punktu „META”. Tutaj masz do wykonania jeszcze jedno zadanie, a nawet dwa. Jeśli wszystko wykonasz dobrze, masz szanse odkopać pudełko i wymienić zawartość, a nawet wpisać się do logbookaUśmiech

Do dzieła (EDIT 2.03.2019).

1. Pobierz poniższy szkic na tablet, smartfon lub na dysk. Warto mieć przy sobie wersję papierową, więc zalecam wydrukowanie szkicu. 

   Po kliknięciu na szkic powinien otworzyć się w wysokiej rozdzielczości.

 

grater-oc6-01.jpg

 

 

Powyższy szkic zaprowadzi Cię do skarbu. Będzie do tego potrzebna jeszcze busola. Preferuję raczej korzystanie z prawdziwej busoli magnetycznej, nie z kompasu elektronicznego z GPS-a, choć od biedy i taki może być. Trzeba jednak pamiętać o wykalibrowaniu go bezpośrednio przed wyjściem na trasę.  

Szkic jest narysowany w skali 1:5000. Na skutek operacji pobierania pliku i drukowania skala może ulec deformacji Jeśli go prawidłowo wydrukujesz, będziesz miał ułatwione zadanie, bo skala jest dość wygodna do przeliczania odległości. Widoczna na szkicu podziałka powinna mieć 5 cm. Sukces będzie pełny, jeśli uda Ci się odpowiednio zwymiarować grafikę przed wydrukowaniem. Wyłącz opcje dopasowywanie rozmiaru wydruku do strony itp. "udogodnienia". Tak czy inaczej odległości w terenie mogą się różnić od tych, które wynikają z obliczeń. Wynika to z wielu źródeł błędów.

Zasady korzystania ze szkicu są następujące:
1. Na szkicu są zaznaczone punkty zwrotne na trasie. Należy przyjąć, że od punktu „START” do punktu „META” poruszamy się po drogach i ścieżkach. Nie ma takich miejsc, w których idziemy zupełnie na azymut. Jeśli droga skręca łagodnie, to nie zważając na wyznaczony na poprzednim punkcie kurs idziemy ścieżką/drogą. Mogą się jednak trafić punkty korygujące kierunek marszu. Kierunek marszu na każdym zakręcie wyznacza się na podstawie szkicu. 
2. Umieść szkic poziomo i połóż na nim busolę, tak jak na poniższym rysunku. 

grat6-02.jpg

 

Zwróć uwagę na to, by krawędź busoli pokrywała się ze strzałką odpowiadającą punktowi trasy, w którym się znajdujesz. Ta strzałka pokazuje, z której strony powinieneś mieć w tym miejscu północ (magnetyczną) i dlatego przy jej grocie znajduje się zawsze literka „N”. Wiedząc o tym, pokręcaj całym szkicem (razem z leżącą na nim busolą - pamiętaj żeby jej już nie poruszyć względem szkicu) do momentu, aż igła magnetyczna (najczęściej czerwony koniec lub koniec ze strzałką) pokryje się z północą na tarczy. Ruchoma tarcza powinna być oczywiście przekręcona tak, aby północ znajdowała się dokładnie u góry busoli (patrz powyższy rysunek). 

3. Po wykonaniu czynności z punktu 2, kierunek marszu do następnego odcinka trasy wyznacza górny koniec pionowej linii szkicu. Rzeczywiste długości poszczególnych odcinków trasy (w metrach) musisz obliczyć korzystając ze skali lub podziałki. Z uwagi na liczne źródła błędów wartości te będą na ogół tylko pewnymi przybliżeniami. Ostateczne miejsce kolejnego punktu zwrotnego musisz sobie ustalić sam. 

4. Obliczanie odległości najwygodniej jest robić oczywiście za pomocą GPSa. W tym celu w każdym punkcie odpowiadającym zmianie kursu (punkty ze strzałkami na szkicu) markuj waypoint i wybieraj opcję "Idź do"... tegoż własnie punktu, mimo że de facto od niego się oddalasz. W ten sposób, idąc w wyznaczonym kierunku odległość będzie się zwiększała, a w miejscu gdzie osiągnie wartość obliczoną w p.3. należy się spodziewać kolejnej zmiany kursu. 

5. Na szkicu zaznaczono najbardziej charakterystyczne punkty terenowe. Ich usytuowanie względem pokonywanej trasy w punktach zmiany kursu odpowiadają sytuacji przed zmianą kierunku marszu. 

Po dojściu do punktu „META” czeka Cię jeszcze jedno, niełatwe zadanie. Jeśli je wykonasz prawidłowo, uzyskasz współrzędne cache'a. W okolicach punktu „META”, a więc tam, gdzie zaprowadził Cię szkic, wyszukaj najwyższego ziemnego, dość charakterystycznego miejsca. Następnie z tego punktu zaprojektuj sobie na swoim GPSie punkt odległy o 403m w kierunku (azymut) 297°. Musisz do tego punktu dojść. Ważna informacja w spoilerze. Cache zakopany płytko pod ziemią, a nad nim jest kamulec. Zachowaj taki sam sposób maskowania. W zasadzie powinno się go dać wygrzebać rękami, a jeśli nie, to małą łopatką. Tylko nie ryj mocno, bo możesz uszkodzić opakowanie. 

Uważaj na spacerujących tu czasami ludzi, mogą Cię zaskoczyć bo zjawiają się niemal z każdej strony i na ogół zachowują się cicho.

Ostatni odcinek - od punktu „META”, do cache'a pokonujesz już samodzielnie ustaloną drogą. Jeśli chcesz pójść na maxa, to możesz ten odcinek zaliczyć tylko z busolą, bez GPS-a, ale to raczej dla hardcorowców.  

UWAGA! Znajdujesz się na terenie potencjalnie niebezpiecznym. Informują o tym nawet liczne tablice. Mimo tego, jest to obecnie teren dostępny publicznie. Zachowaj jednak ostrożność.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Mniej więcej tak to wyglada