Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Willa Gurewiczanka - OP0619
Pensjonat Abrama Gurewicza
Eigenaar: Anuszia
Plaatser: Michu4000
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 98 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 13-08-2007
Gemaakt op: 13-08-2007
Gepubliceerd op: 13-08-2007
Laatste verandering: 20-04-2015
128x Gevonden
6x Niet gevonden
10 Opmerkingen
watchers 8 Volgers
9 x Bekeken
60 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving EN PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Pensjonat Abrama Gurewicza, zwany również Willą Gurewiczanką lub Uzdrowiskiem Gurewicza jest drewnianym budynkiem wybudowanym w stylu Świdermajer. Jest to jeden z trzech reprezentacyjnych gmachów Otwocka oraz jeden z największych budynków drewnianych, o znacznej wartości historycznej i artystycznej, w Polsce.


Wzniesiony etapami, został ukończony w 1925 roku. Był własnością Abrama Gurewicza (Górewicza). Budynek pensjonatu zyskał wieloboczny plan, składający się z siedmiu przylegających do siebie skrzydeł. Cały budynek od strony wschodniej i południowej otoczony był leżalniami, werandami oszklonymi oraz trzema otwartymi tarasami. Wzorowo urządzone uzdrowisko zaopatrzone było w kanalizację, bieżącą wodę, oświetlenie elektryczne i telefon. Posiadało elegancki salonik, czytelnię, bawialnię i salę jadalną oraz salę koncertową. Zatrudniano specjalistę-ogrodnika, toteż tereny uzdrowiska wyróżniały się w okolicy pięknym parkiem z egzotycznymi odmianami roślin. Zakład nie posiadał statusu sanatorium ani szpitala, a jak podają reklamy był "uzdrowiskiem dla rekonwalescentów i osób poszukujących wypoczynku". Wyraźnie też zaznaczano, że nie będą przyjmowani obłożnie chorzy ani chorzy na gruźlicę. Po II wojnie światowej budynek uzdrowiska przeznaczony został kolejno: na sanatorium, Centralny Szpital Lotniczy, Liceum Medyczne nr 8. W 1997 r. budynek przejęła Polska Fundacja Alzheimerowska. Obiekt znajduje się w rejestrze zabytków pod nr 937. Od lipca 2005 roku starostwo powiatowe, z powodu niewywiązywania się Fundacji z umowy, próbowało drogą sądową odzyskać nieruchomość. 8 października 2008 roku zapadł ostateczny i korzystny dla powiatu wyrok, ale klucze do budynku dawnego Uzdrowiska A. Górewicza udało się odebrać przez komornika od Fundacji Alzheimerowskiej, dopiero 4 czerwca 2009 roku.

Obecnie teren byłego uzdrowiska jest zamknięty. Budynek można podziwiać jedynie przez ogrodzenie. Istnieje jednak w Otwocku Festiwal Świdermajer, odbywający się w maju, którego finał ma miejsce na terenie byłego Pensjonatu Gurewicza. Na czas finału część terenu zostaje udostępniona do użytku publicznego.

Oficjalna strona SWIDERMAJER.INFO oraz fanpage

Pierwotnym założycielem skrzynki jest nicram. Następnie adptował ją Michu4000. Po jakimś czasie skrzynka zaginęła i została zarchiwizowana. Z racji mojego zainteresowania Świdermajerami, postanowiłam się nią zająć.

Skrzynka zmieniła miejsce, ale nadal poza terenem działki. Mogą przydać się jakieś rękawiczki lub szpadelek. Ze względu na wyróżniający się worek proszę o dokładne chowanie. Po ukryciu skrzynki zachęcam do przespacerowania się wokół działki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
2. Festiwal Świdermajer - próba Meli Koteluk (fot. Maciej Rosłoniec)
kampania społeczna "Kocham Świdermajery" (fot. studio Jak To Się Robi)