Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Willa Gurewiczanka - OP0619
Pensjonat Abrama Gurewicza
Właściciel: Anuszia
Założyciel: Michu4000
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 98 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 13-08-2007
Data utworzenia: 13-08-2007
Data opublikowania: 13-08-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 20-04-2015
128x znaleziona
6x nieznaleziona
10 komentarze
watchers 8 obserwatorów
5 odwiedzających
60 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Pensjonat Abrama Gurewicza, zwany również Willą Gurewiczanką lub Uzdrowiskiem Gurewicza jest drewnianym budynkiem wybudowanym w stylu Świdermajer. Jest to jeden z trzech reprezentacyjnych gmachów Otwocka oraz jeden z największych budynków drewnianych, o znacznej wartości historycznej i artystycznej, w Polsce.


Wzniesiony etapami, został ukończony w 1925 roku. Był własnością Abrama Gurewicza (Górewicza). Budynek pensjonatu zyskał wieloboczny plan, składający się z siedmiu przylegających do siebie skrzydeł. Cały budynek od strony wschodniej i południowej otoczony był leżalniami, werandami oszklonymi oraz trzema otwartymi tarasami. Wzorowo urządzone uzdrowisko zaopatrzone było w kanalizację, bieżącą wodę, oświetlenie elektryczne i telefon. Posiadało elegancki salonik, czytelnię, bawialnię i salę jadalną oraz salę koncertową. Zatrudniano specjalistę-ogrodnika, toteż tereny uzdrowiska wyróżniały się w okolicy pięknym parkiem z egzotycznymi odmianami roślin. Zakład nie posiadał statusu sanatorium ani szpitala, a jak podają reklamy był "uzdrowiskiem dla rekonwalescentów i osób poszukujących wypoczynku". Wyraźnie też zaznaczano, że nie będą przyjmowani obłożnie chorzy ani chorzy na gruźlicę. Po II wojnie światowej budynek uzdrowiska przeznaczony został kolejno: na sanatorium, Centralny Szpital Lotniczy, Liceum Medyczne nr 8. W 1997 r. budynek przejęła Polska Fundacja Alzheimerowska. Obiekt znajduje się w rejestrze zabytków pod nr 937. Od lipca 2005 roku starostwo powiatowe, z powodu niewywiązywania się Fundacji z umowy, próbowało drogą sądową odzyskać nieruchomość. 8 października 2008 roku zapadł ostateczny i korzystny dla powiatu wyrok, ale klucze do budynku dawnego Uzdrowiska A. Górewicza udało się odebrać przez komornika od Fundacji Alzheimerowskiej, dopiero 4 czerwca 2009 roku.

Obecnie teren byłego uzdrowiska jest zamknięty. Budynek można podziwiać jedynie przez ogrodzenie. Istnieje jednak w Otwocku Festiwal Świdermajer, odbywający się w maju, którego finał ma miejsce na terenie byłego Pensjonatu Gurewicza. Na czas finału część terenu zostaje udostępniona do użytku publicznego.

Oficjalna strona SWIDERMAJER.INFO oraz fanpage

Pierwotnym założycielem skrzynki jest nicram. Następnie adptował ją Michu4000. Po jakimś czasie skrzynka zaginęła i została zarchiwizowana. Z racji mojego zainteresowania Świdermajerami, postanowiłam się nią zająć.

Skrzynka zmieniła miejsce, ale nadal poza terenem działki. Mogą przydać się jakieś rękawiczki lub szpadelek. Ze względu na wyróżniający się worek proszę o dokładne chowanie. Po ukryciu skrzynki zachęcam do przespacerowania się wokół działki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
2. Festiwal Świdermajer - próba Meli Koteluk (fot. Maciej Rosłoniec)
kampania społeczna "Kocham Świdermajery" (fot. studio Jak To Się Robi)