Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Twierdza Kłodzka - minery - OP0557
Wysadźmy spod ziemi jakieś stanowisko artylerii :)
Właściciel: klw_wro
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 342 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 20-07-2007
Data utworzenia: 20-07-2007
Data opublikowania: 20-07-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 20-07-2007
27x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 17 obserwatorów
199 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AER, boksyt, dzaczek, galowianie, Grandmaster, Katherine, matooh, Mauri16, Medivh, Nefryt+, niemen, opozona, rodzinkachłodnych, slawekragnar, xlud, yar
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki

Co tu gadać, łatwo nie będzie. Dzieci i psy zostają w domu. Jeśli nie jesteś w 100 proc. sprawny – odpuść sobie. Jeśli masz klaustrofobię albo boisz się ciemności– daj sobie spokój, nie będziesz się dobrze bawił. Jeśli boisz się wybrudzić – nie idź, bo upaćkasz się solidnie.

 

To NIE jest ogólnodostępna trasa turystyczna. Wchodzisz na własną odpowiedzialność!

 

Konieczna jest latarka (oraz zapasowa dla pewności) i dobre buty (zakryte, wysokie), przyda się też ubranie na zmianę, jeśli po wyjściu z minerów chcesz się pokazać społeczeństwu.

Koordynaty wskazują miejsce, z którego najlepiej zaatakować suchą fosę. Ten odcinek (wokoło ogrodzenia) jest pilnowany, więc akcja powinna przebiegać sprawnie i cicho.  

To złączenie dwóch wysokich ogrodzeń – jedno jest czerwone z siatki, drugie ma szpikulce. Musimy znaleźć się za tym ze szpikulcami – najwygodniej wspiąć się na czerwone (jest niższe) i zeskoczyć po właściwej stronie. Z tego miejsca widać fosę, w którą schodzimy.

W tym odcinku często stoi woda (śmierdzące, acz malownicze bajoro) – po prawej stronie pod murem jest wąskie przejście. Idziemy dalej ścieżką. Za zakrętem ścieżka doprowadza nas do dziury w murze (po lewej stronie) – to wejście do minerów. Pierwszej skrzynki szukamy w murze w pierwszym otworze strzelniczym na lewo od wejścia do tuneli. W niej ukryta jest naszkicowana mapa, która pozwoli odnaleźć właściwy skarb w sieci tuneli. Bierzemy mapę, zapalamy latarki i wchodzimy.

 

O historii Twierdzy Kłodzkiej - http://www.zamkipolskie.com/klodz/klodz.html 

Same minery to system podziemnych tuneli, które miały umożliwić podejście pod pozycje wroga oblegającego twierdze i wysadzenie ich. Źródła nie podają, czy zostały kiedykolwiek użyte, ale prawdopodobnie – nie, aczkolwiek odchodzące od tuneli co kilkanaście metrów przodki czekają  w niezmienionym od ponad dwustu lat stanie na obsługujące je oddziały minerów. Miejscami, gdzie zachowała się kamienna podłoga można również zobaczyć wyrzeźbione w niej rowki na prochowe ścieżki. Tunele są wąskie, fragmentami bardzo niskie.  Szczurów w nich nie ma, zdarzają się ślepe żaby i ślimaki. Chodników jest sporo i sprawiają wrażenie labiryntu - jednakże jest w ich układzie pewien system i zgubić się jest ciężko kiedy się go rozpozna, ale jeśli latarka zawiedzie, może być problem.

W tunelach tu i ówdzie leżą wielkie wiklinowe kosze – to pamiątki po wytwórni taniego wina, która mieściła się w twierdzy (zbankrutowała w 1995 roku).

 

W skrzynce: logbook i ołówek (nie na handel), oraz pluszowa zabawka, pocztówka z Lodą Halamą, koraliki, wisiorek z hematytu, frywolitka i ozdoba choinkowa.

 

Powodzenia!

 

Jeśli zaciekawiły was minery, ale nie chcecie ryzykować, część tuneli jest udostępniona do zwiedzania grupowego z przewodnikiem – cena coś koło 15 zł (wiadomość w Twierdzy Kłodzkiej). Tylko nie wspominajcie im o „dzikiej” części korytarzy – bywają przewrażliwieni na tym punkcie ;)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Uwaga na ciecia!
"Sucha" fosa - widać płot
Cache #1 - mapa w środku
Wejśce do minerów
Cache #2 - zdjęcie rentgenowskie ;)
Ekipa chowająca przy wejściu