Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Operacja Łódzka - Wiączyń - OP01C9
Właściciel: Dziku
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 233 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 11-03-2007
Data utworzenia: 11-03-2007
Data opublikowania: 11-03-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 19-02-2013
85x znaleziona
0x nieznaleziona
13 komentarze
watchers 1 obserwatorów
17 odwiedzających
51 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, bolerob, coza, czarkowaty, lennin, Polimerek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Operacja Łódzka – to projekt geocachingowy uknuty w pocie czoła przez łódzkie ekipy Darkmoora i Dzika.

Buszując po okolicach naszego miasta nader często spotykamy mało dziś znane pamiątki Bitwy Łódzkiej - największej operacji manewrowej I Wojny Światowej.

 

Operacja Łódzka rozpoczęła się 11 listopada 1914 r. Armia niemiecka próbowała otoczyć w rejonie Łodzi trzy armie rosyjskie. Walki trwały miesiąc. Brało w nich udział ponad 600 tys. żołnierzy. Plan okrążenia Rosjan nie powiódł się. Niemcy wycofali się przez Brzeziny na poprzednie pozycje. Rosjanie ponieśli jednak tak duże straty, że 6 grudnia 1914 r. opuścili Łódź i zorganizowali front na linii rzeki Rawki. “Operacja Łódzka” była największą bitwą manewrową I Wojny Światowej. W walkach po obu stronach poległo ok. 200 tysięcy żołnierzy. Spoczywają na ponad 170 cmentarzach wojennych na terenie niemal całego województwa łódzkiego.

Na cmentarzu w Wiączyniu spoczywa około 9 tysięcy żołnierzy obu stron. Na schowanych w skrzynce mapkach możesz obejrzeć plan cmentarza oraz ogólny zarys działań w trakcie tej bitwy. Mapki cmentarza są też wydrukowane luzem – do zabrania na spacer po tym miejscu. Jeśli ich zabraknie dołożymy nowe.

Okoliczne pola i chyba wszystkie lasy aż do Brzezin były miejscem zaciętych bojów.

Jeśli masz czas i nieco wyobraźni to warto rzucić okiem na pola w kierunku torów kolejowych - w tym rejonie toczyły się najzaciętsze walki. Rejon ten to obecnie ulice Wiączyńska, Rataja, Malownicza i Gajcego. Płynie tam mała niewidoczna w sumie już rzeczka (bardziej widać jej dolinkę) - to tam właśnie stał przez kilka dni front. Boje toczyły się od skraju lasu wzdłuż tej rzeczki aż do kościoła w Bedoniu. Podobno na wschodnim skraju lasu wiączyńskiego Niemcy wyrżnęli jakiś oddział rosyjskiej kawalerii. W lesie wiączyńskim nie ma okopów bo walki toczyły się w jego rejonie - ale na polach.

Resztki okopów są za to widoczne w lesie Janowskim - jest cały zygzak i jakieś pojedyncze stanowiska. Całość zasypana już dość mocno i ledwo widoczna.

Bardzo krwawe walki toczyły się nieco bardziej na południe - o obecne osiedle Olechów - wtedy wioskę, ciągnącą się wzdłuż ul. Zakładowej - na jej odcinku od obecnej Hetmańskiej do Olechowskiej. Niemcy uderzali z południa, a broniący Olechowa Rosjanie wszyscy polegli....  to był chyba najkrwawszy epizod z walk w tym rejonie.

Jeśli możesz – zapal świeczkę poległym z przed ponad 90 lat. Po lewej stronie cmentarza leżą żołnierze Armii Rosyjskiej, po prawej – Armii Niemieckiej. Polskie nazwiska da się odszukać na grobach po obu stronach cmentarza... 

Geocache ukryty jest w pobliżu cmentarza wojennego w Wiączyniu, chociaż oczywiście nie na jego terenie. Skrzynka w miejscu swej pierwotnej lokalizacji padla łupem złodzieja - podobnie jak jeszcze 3 inne moje skrzynki zlokalizowane w pobliżu.

Informujemy, że umieszczony w skrzynce logbook, ołówek i temperówka nie są przeznaczone na wymianę.

 

PROSIMY O NIEWRZUCANIE ŚMIECI DO SKRZYNKI.

Kosz na śmieci znajduje sie przed cmentarzem oraz koło leśniczówki. Posiadane śmieci można wyrzucic właśnie tam. Nie ma potrzeby umieszczać ich w skrzynce.

 

Osoby niezainteresowane skrzynkami militarno - przyrodniczymi

oraz nie lubiące brudzić sobie rąk przy podejmowaniu skarbu proszone są najuprzejmiej

o nieodwiedzanie skrzynki pod żadnym pozorem. 

Informacje potrzebne do napisania niniejszego tekstu zaczerpnąłem z terenowych badań własnych, literatury oraz internetowego Łódzkiego Forum Eksploracyjnego

30.10.2009

REAKTYWACJA SKRZYNKI

Koordynaty wskazujące lokalizację skrzynki zostały zmienione! 

Chciałem by przed 1 listopada skrzynka była ponownie "gotowa do szukania" i... udało się. Ponieważ jest to moja pierwsza skrzynka - zaniechałem archiwizacji i po prostu przywracam ją ze stanu serwisowego. Jeśli chodzi o ukrycie skrzynki - pomysł i jakość jest całkiem inna. Tak więc również i Dawnych Znalazców zapraszam do odwiedzenia cmentarza w Wiączyniu oraz samej skrzynki... chociaż "punktów" za to nie przybędzie.

Najwygodniej ruszyć po skrzynkę od strony parkingu przy pobliskiej leśniczówce, ale można też to uczynić obchodząc cmentarz od dowolnej jego strony.

Ponieważ skrzynka w poprzedniej lokalizacji padła łupem złodzieja, to spoilera nie będzie... Trzeba po prostu udać się w miejsce które wskazują kordy i się rozglądać. Nie potrzebna kujka ani saperka. Skrzynka nie jest schowana w ziemi. Prosze o dokładną, dyskretną eksplorację i równie dokładne maskowanie. Kordy wzięte niby z leśnej drogi, ale drive in to nie jest. Przynajmniej nie o każdej porze roku i nie dla każdego pojazdu.

W skrzynce będącej efektem pracy Dzika - grawera amatora znajdziecie (o ile dobrze pamiętam) dwie bojówki, milusią spinkę do włosów, poduszkę - serduszko, atrapę naboju tępołukowego do karabinu Mosin (całkowicie bezpieczną i rozwierconą na bazie łuski do Mosina z końca ubiegłego wieku oraz atrapy pocisku tępołukowego) oraz dwa GeoKrety. Logbook, ołówki oraz zapasowy worek nie są na wymianę.

POWODZENIA !

 

Obrazki/zdjęcia
Po lewej stronie cmentarza spoczywją żołnierze rosyjscy
Po prawej stronie spoczywają żołnierze niemieccy
Coraz trudniej odczytać nazwiska na tablicach...
Groby w Wiączyniu
Liście dębu i liście barwinków.
Okolica nowego miejsca ukrycia skrzynki - w jesiennej szacie.