Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
"Fragment Łagiski" – Artefakt Operacji "Ragnarök" - OPA1CB
„Na początku była cisza. Potem był blask. Potem – znikali ludzie.”
Eigenaar: patkpatk
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 11-05-2025
Gemaakt op: 11-05-2025
Gepubliceerd op: 11-05-2025
Laatste verandering: 11-05-2025
1x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
33 x Bekeken
1 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Uwaga! Teren objęty anomalią. Skrzynka zawiera radioaktywny materiał. Zbliżenie do artefaktu możliwe tylko przy zachowaniu ostrożności. Czas przebywania w pobliżu powinien być ograniczony.

 

„Na początku była cisza. Potem był blask. Potem – znikali ludzie.”
— raport niejawny, IPN, sygn. O/2903/1Z-45

 

Zachodnia część dzisiejszego Lasu Łagiskiego, nieopodal Pogorii III i IV, w latach 40. XX wieku była wykorzystywana przez niemieckie jednostki techniczne jako obszar testowy i punkt przeładunkowy materiałów o wysokim znaczeniu strategicznym. Według dokumentów odtajnionych w 2005 roku w Archiwum IPN Katowice, był to tzw. Sonderwald 32B, miejsce, które w marcu 1945 roku posłużyło jako punkt awaryjnego zdeponowania tzw. pręta S-5/01-R – fragmentu zasilającego silnika statku „Götterdämmerung”.

 

OPERACJA "RAGNARÖK"

Pod koniec wojny, na kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Będzina, Oddział Kedywu AK (Okręg Śląsko-Dąbrowski) przeprowadził akcję wywiadowczą o kryptonimie „Ragnarök”. Według zachowanych meldunków (sygn. IPN Kr 0193/281/AK) oraz notatek z zasobu byłego Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej, grupa dowodzona przez ppor. „Lelka” dokonała przejęcia transportu niemieckiego materiału specjalnego przewożonego z bunkrów w Dąbrowie Górniczej do punktu ewakuacyjnego w rejonie Zabrza.

Pręt – niepozorny, cylindryczny fragment nieznanego stopu – miał być elementem reaktora zasilającego napęd antygrawitacyjny. Po zdobyciu go przez oddział AK, został ukryty w zagajniku Lasu Łagiskiego, w specjalnie przygotowanym pojemniku.

 

Oddział Kedywu AK – Operacja „Ragnarök”, marzec 1945
Grupa żołnierzy Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego odpowiedzialna za przejęcie niemieckiego ładunku specjalnego w rejonie Łagiszy. W centrum ppor. „Lelek”, dowódca akcji. Zdjęcie wykonane tuż przed rozpoczęciem operacji.

 

EFEKT PROMIENIOWANIA I ZNIKAJĄCY ODDZIAŁ

Zachowane w dokumentach IPN relacje mówią, że cała grupa biorąca udział w operacji zaginęła kilka dni później w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich ciała nigdy nie zostały odnalezione. Miejscowi mówią o dziwnym świetle w lesie, które pojawiło się w nocy z 17 na 18 marca 1945 roku – jednocześnie z raportowanym zakłóceniem transmisji radiowej.

Pomiary przeprowadzone przez studentów AGH w 2009 roku (nieoficjalne, lecz kopie raportów zabezpieczono – Archiwum UJ, sygn. AGH/FSI/09-L) wskazują, że w promieniu 1,5 metra od źródła emisji notuje się promieniowanie na poziomie 0.6–0.9 μSv/h (mikrosiwertów na godzinę). Choć dawka ta nie zagraża życiu, zaleca się nie przebywać przy skrzynce dłużej niż 15–20 minut – szczególnie osobom z wszczepionymi urządzeniami medycznymi.

 

 

Ekipa badawcza – Las Łagiski, 2009
Zdjęcie przedstawia grupę uczestników nieoficjalnej wyprawy studentów AGH, prowadzącej pomiary anomalii radiacyjnych w Lesie Łagiskim. Widoczny na zdjęciu charakterystyczny efekt szumu (ziarnistości) może być wynikiem podwyższonego promieniowania tła – efekt ten odnotowano również na kilku innych fotografiach wykonanych tego dnia. W rękach członków zespołu znajdują się przenośne liczniki Geigera oraz walizka z aparaturą rejestrującą.

 

ZABEZPIECZENIE ARTEFAKTU

Skrzynka została ukryta w plastikowym kontenerze wojskowym (pozostałość po ćwiczeniach „Brama '86”), z wewnętrzną kapsułą, zabezpieczającą artefakt. Znalezienie pręta jest potwierdzeniem, że dotarłeś do rdzenia historii – ale nie możesz naruszyć jej układu.

Nie próbuj go przenosić, czy manipulować przy konstrukcji – może to naruszyć stabilność pojemnika i doprowadzić do kontaktu z zanieczyszczeniami.

 

DLA POSZUKIWACZY

  • Zaleca się nie przebywać przy skrzynce dłużej niż 30 minut – choć promieniowanie jest znikome (ok. 0.8 μSv/h), dla osób wrażliwych może wywołać zawroty głowy lub nudności (efekt psychosomatyczny notowany w podobnych przypadkach).
  • Nie zabieraj niczego ze skrzynki – z wyjątkiem zrobienia wpisu do logbooka.
  • Obiekt może być nadal pod obserwacją (zgodnie z ustaleniami z raportu BBN z 2011 r., sygn. 12/31-A).

 

POSTSCRIPTUM

Fragment pręta S-5/01-R zdeponowany w Sonderwald 32B (Las Łagiski) wykazuje zgodność z elementami odnalezionymi w bunkrze linii B-2 (zob. Notfallplan – OP9NWE). Oba komponenty najprawdopodobniej należały do systemu zasilania statku „Götterdämmerung”.

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Obiekt referencyjny zidentyfikowany – martwy pień
Punkt referencyjny, zmień wektor o 180°, cel ukryty w odległości dwóch kroków taktycznych w linii wstecznej
Otoczenie bezpieczne – promieniowanie jest względnie niskie
Logs: Gevonden 1x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs