W nocy z 14 na 15 września 1943 r. w ramach akcji "Riposta” miał miejsce pierwszy aliancki zrzut broni, amunicji i środków opatrunkowych w Wielkopolsce. Akcją zrzutu w rejonie Janowa dowodził Komendant Średzkiego Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej porucznik Alfred Furmański. Załogę podstawowego zrzutowiska ,,Proso 2” stanowił oddział AK złożony z robotników leśnych pod dowództwem plutonowego Wawrzyńca Chałupki. W tym samym czasie załogę placówki zapasowej ,,Proso 1” stanowili żołnierze AK z Kostrzyna. Dokonujący zrzutu samolot brytyjski "Halifax" został zauważony przez oddziały niemieckie. W trakcie poszukiwań Niemcy odnaleźli zrzut i aresztowali 12 żołnierzy AK. Wiosną 1944 r. gestapo rozbiło placówkę AK w Kostrzynie aresztując 20 żołnierzy oraz 4 dowódców AK z obwodu średzkiego a także żołnierzy z Nekli, Drzązgowa, Sokolnik,Gułtów, Węgierskiego i Pławiec. W konsekwencji janowskiego zrzutu w więzieniach i obozach znalazło się około 200 żołnierzy z czego 50 z nich zostało straconych. Ostatnim żyjącym z uczestników akcji "Riposta” jest Adam Kurkowiak. Obecnie mieszka w Bagrowie gm. Dominowo. Pana Kurkowiaka został aresztowano 19.04.1944 r. i osadzono w obozie w Żabikowie. Skazany na karę śmierci został przewieziony do obozu w Mauthausen w Austrii. Następnie odesłany do Komendy Loibi – Passen w Jugosławii. Podczas transportu partyzantka jugosłowiańska odbiła A. Kurkowiaka. Oswobodzony wstąpił do 2-go Korpusu gen. Władysława Andersa. 29 mają 1947 r. wrócił do Polski, gdzie czekały na niego represje.
W 1983r. w 40-tą rocznicę w miejscu, gdzie dokonano zrzutu wzniesiono kapliczkę oraz krąg pamięci ruchu oporu.
Inne ciekawe informacje dotyczące Janowa i działalności AK:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejsce_Pami%C4%99ci_Janowo
http://www.dominowo.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=16&menu=31&strona=1
http://www.wojsko-polskie.pl/dzialalnosc-wychowawcza/tradycje-i-ceremonial/kronika-uroczystosci/17851,kolejna-rocznica-w-janowie.html
KESZ:
Paryzanci ukryli jeszcze jeden pojemnik pochodzący ze zrzutu, którego nie znaleźli Niemcy. Jest on dobrze zamaskowany
W okolicach kordów zostawili wskazówki jak go odnależć. Zachowała się także odręcznie narysowana mapa. W celu odnalezienia zasobnika najpierw musisz poszukać 6 spadochronów z litero-cyframi, które są składowymi współrzędnych miejsca jego ukrycia. W tym celu przydatny będzie plan oraz foto-spojlery. Uzyskanymi danymi uzupełnij zapis współrzędnych i szukaj zasobnika.
N 52° 19.ABC'
E 17° 16.DEF'
Pamiętaj !!!! Jesteś w miejscu pamięci - zachowuj się odpowiednio !!! Warto zapalić znicz i uczcić poległych.
Uwaga !!!! Dbaj o maskowanie zarówno etapów-wskazówek, jak i pojemnika finałowego. Dbaj o konspirację swoich działań - miejsce choć to się nie wydaje jest ruchliwe.
Pojemnika finałowego proszę nie zawijać w worki. Spadochrony niech pozostaną na miejscu, proszę ich nie odczepiać 
Dla pierwszych trzech znalazców certyfikaty. Powodzenia 
You must be logged-in to see additional hints