Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
SKOMOROCHY DUŻE- dwór - OPA2HS
Właściciel: grafen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 215 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-07-2025
Data utworzenia: 05-07-2025
Data opublikowania: 05-07-2025
Ostatnio zmodyfikowano: 05-07-2025
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
2 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dwór w Skomorochach Dużych, który aktualnie możemy odwiedzać został wybudowany w latach 1906-1907 przez Stanisława (syna) i Michała Wacława (ojca) Skomorowskich, którzy ówcześnie zarządzali dobrami Skomorochy Wielkie. Majątek ten był w posiadaniu rodziny Skomorowskich, z pewnymi przerwami, od końca XIVw, kiedy to w 1394r książę mazowiecki Ziemowit IV nadał tereny tych okolic, położonych w obrębie działów grabowieckich, jako dziedziczne uposażenie za zasługi w walkach Janowi Golianowi herbu Nałęcz.Jan Golian, szlachcic pochodzący z Mazowsza, przyjmując pod swoje skrzydła tereny podległe do dworu przyjął dla siebie i swoich potomnych nazwisko Skomorowski od nazwy miejscowości w której osiadł i zapoczątkował wielowiekowy czas zarządzania jego rodziny tymi dobrami. Jego potomkowie (do których siedziba ta należała aż do 1945 r.) wzmiankowani byli jako właściciele m.in. w 1531r. 1564r. 1697r.

Co ciekawe, nazwa wsi Skomorochy, od której nazwisko przyjęła rodzina, z rosyjskiego oznacza wędrownego grajka popisującego się w trakcie występów różnymi sztuczkami.

Wybudowanie murowanego dworu, który przetrwał do dnia dzisiejszego było naturalnym następstwem rozwoju tamtych czasów. Wcześniej rodzina mieszkała w dworze drewnianym, który z znajdował się w granicach aktualnego założenia dworskiego. Z uwagi na postęp technologiczny oraz posiadanie własnej cegielni, rodzina Skomorowskich wzniosła parterowy dwór wybudowany według najnowocześniejszych technologii, wyposażony nawet w kanalizację. Po małżeństwie Stanisława Skomorowskiego z Emilią Rzewuską h.Krzywda – która to Emilia pochodziła z rodziny magnackiej osiedlonej w pobliskich Sielcach – Skomorowski Dwór zyskał ozdobną kolumnadę i taras w części środkowej, co miało nadać mu pałacowego charakteru. Niestety wraz z nadejściem wojen oraz reformy rolnej od 1917r. stopniowo majątek był wywożony, niszczony i rozkradany. W 1945r. rodzina została ostatecznie wysiedlona a Dwór przeszedł w posiadanie Skarbu Państwa.

Dodatkowo, Stanisław Skomorowski w 1920 r. wzniósł także w sąsiedztwie dworu murowaną, jednonawową kaplicę z czerwonej cegły. Nad wejściem do kaplicy oraz nad portykiem dworu umieszczono kartusz z herbem Nałęcz. Kaplica została w 1942 r. przekazana na cele sakralne parafii św. Mikołaja w Grabowcu i jest do tej pory użytkowana przez tę parafię. W jej podziemiach znajdują się groby dawnych właścicieli: Wacława i Stanisławy Skomorowskich.

W czasach powojennych Dwór pełnił bardzo liczne funkcje m.in. szkoły, GSu, siedziby kół i stowarzyszeń czy prywatnych mieszkań, a okalający go zabytkowy park był wykorzystywany m.in. do celów gospodarczych. Prace remontowe przy nim prowadzone zgubiły wiele wartości historycznej zarówno w skutek przebudowy jak i zaniedbań. Od niespełna dwóch lat dwór ma nowych właścicieli którzy chcą przywrócić mu dawną świetność. Zapraszają do poznania historii dworu oraz do odwiedzenia tego pięknego, nieznanego terenu szersze grono osób, organizując w parku dworskim wydarzenia artystyczne.

 Skrzyneczka - pojemnik laboratoryjny z magnesem w znacznym oddaleniu od obiektu.

Powodzenia.

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Dwór
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
strefa skrzyneczki
to widzi skrzyneczka
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x