Na Warmii kapliczki ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń. Ze względu na niski koszt budowy fundowane były przez mniej zamożnych wiernych. Są nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego. Kapliczki warmińskie stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Warmii. To jedne z najistotniejszych zabytków Warmii. Prawdopodobnie konieczność budowania kapliczek wzięła się z czasów kolonizacyjnych tych terenów. Były one istnym drogowskazem, chroniły przed złem, śmiercią, burzami i stanowiły punkt modlitewny. W niektórych z nich umieszczony był dzwonek, którego dźwięk ostrzegał mieszkańców przed niebezpieczeństwem lub wzywał wiernych na modlitwę. Przeważająca większość warmińskich kapliczek pochodzi z przełomu XIX/XX wieku. Świadczą o tym daty umieszczone na metalowych chorągiewkach i typowy dla ówczesnego budownictwa sakralnego, neogotycki styl. Na Warmii jest wiele elementów religijnych, zatem nie bez powodu jest ona często nazywana "Świętą Warmią".
Dlaczego po siódme?
Jesteśmy w miejscowości Szelągowo (dawniej Szelążek, Schillings). Szukając w necie znaleźliśmy taką ciekawostkę o kradzieży utworu literackiego, dotyczącego tej maleńkiej śródleśnej osady.
https://bazhum.muzhp.pl/media/texts/komunikaty-mazursko-warminskie/1985-numer-1-2/komunikaty_mazursko_warminskie-r1985-t-n1_2-s75-79.pdf
By dotrzeć tu trzeba pokonać wiele kilometrów drogi, cały czas przez las. Huculp szedł trasą z Olsztyna do Gietrzwałdu, 22 km - w nocy ok. 4,5 godziny. Cisza, aż dzwoniła, słychać było własne myśli, pięknie świecił księżyc - nie potrzebna latarka. Polecamy!
Kesz to probówka wetknięta w ziemię za kaplicą przy załomie północno-zachodniej podpory. Przykryta liśćmi i kamykiem.