W Stopnicy istniały dwa cmentarze żydowskie. Stary powstał około roku 1640 w okresie tworzenia się gminy żydowskiej i znajduje się u zbiegu obecnej ulicy Kościuszki i drogi 757. Wszystkie naziemne ślady cmentarza uległy zatarciu. W latach 60 wzniesiono na nim budynek Gminnej Spółdzielni, mieszczący magazyn nawozów sztucznych i sklep ze środkami ochrony roślin. Część terenu zajęły: plac parkingowy, droga krajowa nr 757 oraz posesja prywatna.
Drugi cmentarz żydowski - służący jako miejsce pochówku przypuszczalnie od XIX w. - zajmuje działkę na planie wydłużonego prostokąta o powierzchni 1,12 ha. W okresie II wojny św. na "nowym" cmentarzu Niemcy dokonywali egzekucji, ofiary grzebano w miejscu kaźni. 5 i 6 listopada 1942 r., podczas likwidacji getta, na cmentarzu rozstrzelano około 400 osób, w większości starców i dzieci. Po 1945 r. cmentarz służył jako pole uprawne i pastwisko. Na początku lat 70. w północnej części cmentarza zbudowano stację transformatorową. W wyniku zniszczeń granice cmentarza są nieczytelne, w jego obrębie zachowały się pojedyncze destrukty nagrobków z piaskowca. Brak jest jakiejkolwiek formy upamiętnienia. W 2017 roku miejsce pochówku nieznanej ilości ofiar z 1943 r. oznaczono drewnianą macewą.
Będąc w tym miejscu w styczniu 2025 r. zauważyłem świeżo wykarczowany i zniwelowany teren pod przechodzącą przez kirkut linią ŚN. Odsłonięte zostały murowane obrzeża kilku grobów, a na granicy zniwelowanego pasa ziemi znalazłem fragment macewy, którą po oczyszczeniu z ziemi przedstawiam na zdjęciu.