Legenda o diable i ukrytej księdze.
Dawno temu przebiegała w pobliżu wąska ścieżka prowadząca z miasta do miasta. O kamieniu nie wiedział nikt, tylko jeden z młodych mieszkańców pobliskiego miasteczka. Pewnego dnia na domostwa napadł diabeł, którego się wszyscy bali. Nikt nie odważył się z nim rywalizować, bo to groziło śmiercią. Ale diabeł miał pewien słaby punkt – uwielbiał poszukiwania, zagadki i tajemnice. Założył się z mieszkańcami o ich wolność. Dał im księgę i powiedział, że muszą ją tak ukryć, żeby jej nie znalazł. Jeśli nie znajdzie przez kolejny dzień odkąd kur zapieje, to zwróci im wolność. Jeśli odnajdzie, to zostanie z nimi na zawsze.
Mieszkańcy się przerazili, bo gdzie znaleźć takie miejsce, którego diabeł by nie znał. Gdy ten poszedł spać, to młody chłopak powiedział, że wie o sekretnym miejscu. Pod osłoną nocy pobiegł na Ostre Górki i głęboko schował tajemniczą księgę pod kamieniem. Na następny dzień okazało się, że nie tylko mieszkańcy nie znali tego miejsca, ale także i sam diabeł. Krążył po okolicy, zaglądał do każdej dziury, ale kamienia na Ostrych Górkach nie mógł odnaleźć. Gdy zapadł zmrok, przegrany diabeł musiał opuścić miasteczko i zostawić wszystkich w spokoju.
Partyzanckie bunkry z bronią.
W czasie drugiej wojny światowej, w okolicy Ostrych Górek zbudowano podziemne schrony, w których schowano mnóstwo broni, amunicji oraz oporządzenia wojskowego.
Cały ten "skarb" został zgromadzony przez partyzantów z oddziału "Warszawiaków", który zajmował się szkoleniem oraz właśnie gromadzeniem broni na potrzeby późniejszej walki na dużą skalę.
Niestety bunkry zostały odkryte w skutek zdrady, a Niemcy wywieźli z nich 6 wozów broni i amunicji: 6 ckm, kilkanaście rkm, kilkaset KB, 120 000 sztuk amunicji.
Kesz:
Skrzynka w szczytowej części wzniesienia, wysoko.
W środku logbook, ołówek oraz certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców.
Dodatkowy sprzęt to śrubokręt gwiazdkowy, który pomoże dostać się do kesza. Dla zapominalskich takowe narzędzie ukryte jest w drewnianym wystającym elemencie. :)