Otoczone górami miasto Bardejov ma bardzo burzliwą historię, a o jego znaczeniu świadczyć mogą pięknie zdobione, choć niewysokie kamieniczki okalające duży rynek.
W 2000 r. bardejowskie Stare Miasto wraz z tzw. suburbium żydowskim zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako czwarty zespół architektoniczny na Słowacji. Podkreśla to uznanie wyjątkowej wartości i znaczenia średniowiecznej architektury oraz układu urbanistycznego miasta.
Na przepięknym rynku możemy podziwiać min.:
bazylikę Świętego Idziego (słow. dom sv. Egídia) – najcenniejszy zabytek miasta. Wzniesiony w XIV w., rozbudowany w połowie XV w., później wielokrotnie restaurowany. Z jego wieży roztacza się widok na zabytkowe centrum i okolice. Wewnątrz zachowało się jedenaście późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z lat 1460–1520, stojących w swych pierwotnych lokalizacjach, co jest ewenementem na skalę europejską. Obecnie w randze bazyliki mniejszej.
Ratusz z lat 1505–1511, w bryle późnogotycki, jednak z wieloma elementami i detalami architektonicznymi charakterystycznymi już dla architektury renesansu. Uznawany za najstarszy renesansowy zabytek Słowacji; obecnie mieszczą się w nim Muzeum Szaryskie i Muzeum Historii Bardejowa.
Zespół zabudowy mieszkalnej w Rynku (słow. Radničné námestie) i przyległych ulicach – domy pierwotnie gotyckie, w większości przebudowane w stylu renesansowym. Tu możemy nabyć pamiątki jak i wypić dobrą kawę w uroczej stylowej kawiarni "Babiczka"
Fontannę na Rynku, znajdującą się w miejscu dawnego zbiornika (cysterny), do którego wodę doprowadzano grawitacyjnie drewnianymi rurami (grawitacyjny wodociąg funkcjonował od początku XV do połowy XX w.).
Rzeźbę św. Floriana upamiętniającą wielki pożar miasta z 1774 r.
Studnię tzw. „rynkową”, z początku XVIII w. Pierwotnie miała głębokość 23 metry.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.