Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kalmar slott - OP9T36
Na pamiątkę trójmiejskiego najazdu wikingów
Właściciel: Huragan_Polnocy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Szwecja > Småland med öarna
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-03-2024
Data utworzenia: 22-03-2024
Data opublikowania: 22-03-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 17-04-2024
7x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
23 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ryne05
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zamek kalmarski (szw. Kalmar slott) – warownia położona w średniowiecznej części szwedzkiego miasta Kalmar, na samym brzegu Cieśniny Kalmarskiej.

Historia zamku sięga XII w., kiedy to wybudowano ufortyfikowaną wieżę obronną i obserwacyjną. Po 1280 r. król Szwecji Magnus I Birgersson rozbudował fortyfikacje i wieża obserwacyjna stała się częścią zamku. W następnych latach twierdza była wielokrotnie przebudowywana. 20 lipca 1397 r. na zamku zawarto akt Unii kalmarskiej pomiędzy władcami Szwecji, Danii i Norwegii.

Największe zmiany forteca przeszła w XVI w., kiedy to królowie z dynastii Wazów (Gustaw I i jego dwaj synowie: Eryk XIV i Jan III) przebudowali średniowieczną warownię w zamek godny siedziby królewskiej. Forteca była wielokrotnie oblegana. W 1598 r. król Polski Zygmunt III Waza zdobył zamek, a następnie, przez rok, wojska polskie (pod wodzą Władysława Bekiesza) broniły twierdzy przed atakami oddziałów Karola Sudermańskiego. Najtrudniejszą bitwą o zamek była ta z 1611 r., kiedy podczas wojny kalmarskiej Szwedzi przegrali walki na otwartym polu, ale obrońcy zamku, choć pozostawieni bez wsparcia, nie poddali się. Wiele krwi przelano także podczas wojny skańskiej, ale był to ostatni tak krwawy konflikt w dziejach zamku.

Ostatnim królem, który rezydował na zamku, był Karol XI Wittelsbach (panował w latach 1660-1692). Po opuszczeniu twierdzy przez dwór królewski zaczęła ona tracić na znaczeniu (podobnie jak całe miasto Kalmar). Zamek od XVII w. do dzisiaj pozostał w niemal niezmienionym kształcie i jest jedną z najlepiej zachowanych renesansowych twierdz w Szwecji. W latach 1914-1941 zamek został odrestaurowany z wykorzystaniem dawnych metod. W 1997 r. na zamku świętowano sześćsetną rocznicę zawarcia Unii kalmarskiej.

(za wikipedią https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_kalmarski)

 

 

Na kalmarski zamek najłatwiej dostać się promem Stenaline z Gdyni do Karlskrony, a dalej samochodem lub - jeśli ktoś da radę - rowerem (ok. 83 km z przystani promowej). Niegdyś Stenaline organizowała także jednodniowe autokarowe wycieczki na Kalmar slott, może wrócą… Warto nie tylko zwiedzić sam zamek oraz 40-tysięczny Kalmar, miasto partnerskie Gdańska, ale i przejechać imponującym, 6-kilometrowym mostem Olandzkim na pobliską Olandię.

Keszyk powstał przy okazji wikingowego najazdu na okolice Kalmaru i rajdu na orientację „Kompas wikingów” w marcu 2024 r.

 

Z widokiem na zamek w Kalmarze  (fot. własne).

 


O keszu

Przed wejściem na zamek znajdziesz podświetlone tablice. Szukaj w murku na wysokości kolan, między pierwszą a drugą tablicą (licząc od lewej).

Zdobycie kesza nie wymaga wejścia na teren obiektu ani uiszczania jakichkolwiek opłat. Zachowaj dyskrecję i uważaj na mugoli, szczególnie w sezonie!

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Okolice kesza
Blisko
Bliżej się nie da
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria