Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Storczykarnia z 1893 r. w Łańcucie - OP9SZS
Owner: Martisso
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 17-03-2024
Date created: 17-03-2024
Date published: 29-03-2024
Last modification: 16-05-2024
8x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
6 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Storczykarnia z 1893 w Łańcucie - historia

 

W latach 1893-1904 na polecenie Romana i Elżbiety z Radziwiłłów Potockich wiedeńska firma Griedl w parku na wprost Ujeżdżalni wybudowała Palmiarnię (rozebraną po I wojnie światowej). Zgromadzono w niej wiele roślin pochodzących z innych kontynentów. Na jej zapleczu ogrodnik Alois Philipp wzniósł szklarnię, która pełniła początkowo funkcję zaplecza dla Palmiarni. Prowadzono tu uprawę i hodowlę wielu roślin m.in. storczyków, od których szklarnie wzięły nazwę.

W 1923 r. Storczykarnię odwiedził król Rumunii Ferdynand wraz z małżonką królowa Marią, a cztery lata później Ignacy Mościcki, prezydent Polski. W 1937 r. zwiedzał ją Jerzy, Książę Kentu, przebywający wraz z małżonką księżną Mariną
z kilkudniową wizytą w Łańcucie.

Po II wojnie światowej Storczykarnię przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne, które do lat 80. XX w. kontynuowało uprawę storczyków. Po przejęciu Storczykarni przez nowego właściciela zaczęła szybko popadać w ruinę. Po odzyskaniu Storczykarni przez Muzeum rozpoczęto starania o przywrócenie dawnej świetności. W ramach projektu realizowanego w latach 2007-2009 pod nazwą „Rewitalizacja zabytkowych budynków Maneżu, Kasyna i Storczykarni” przy współfinansowaniu ze środków pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Przywrócona została dawna funkcja Storczykarni i ponownie cieszy oczy miłośników tych pięknych i egzotycznych kwiatów.

Obecnie w Storczykarni składającej się z części ekspozycyjnej oraz uprawowej można podziwiać wiele rodzajów i gatunków storczyków. W części ekspozycyjnej oglądać można zarówno storczyki naziemne (rosnące na ziemi), litofity (rosnące na skałach), jak i nadrzewne (rosnące na konarach drzew) zwane epifitami. Zgromadzono tu zarówno współczesne krzyżówki wyhodowane przez człowieka, jak i storczyki botaniczne ukształtowane przez naturę. Najcenniejszą grupę stanowią historyczne gatunki i odmiany storczyków pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich oraz te, które wymienione zostały w słynnym opracowaniu pt. „Reichenbachia” z XIX wieku, przechowywanym w zbiorach Biblioteki Zamkowej w Łańcucie1.

 

Certyfikat. Osoby zainteresowane certyfikatem znalazcy w przypadku braku dostępności certyfikatów papierowych mogą go również pobrać w wersji cyfrowej skanując znajdujący się obok kod QR. Certyfikat został przygotowany do wydruku. Nietypowa forma certyfikatu powstała z myślą o ochronie środowiska naturalnego.

 

Cache. Skrzyneczka znajduje się na terenie ogólnodostępnym. Proszę o przestrzeganie regulaminu parku. Teren parku jest chroniony przez zmotoryzowane patrole Straży Zamkowej, w związku z tym należy zachować konspirację, a także zwracać uwagę na poruszające się po parku pojazdy.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny, wtedy inni będą mieli okazje również go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko. Proszę zabrać coś do pisania. Brak wpisu w fizycznym logbooku może skutkować usunięciem wpisu cyfrowego. 

 

Źródło:
1. https://www.zamek-lancut.pl/storczykarnia

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Miejsce poszukiwań
Log entries: Found 8x Not found 0x Note 0x Picture 2x All entries Gallery