Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wodospad magurski - OP9LLP
Eigenaar: PeCha
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 301 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Virtuele Cache
Grootte: Geen behuizing
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:45 h    Lengte: 1.80 km
Geplaatst op: 08-10-2022
Gemaakt op: 19-10-2022
Gepubliceerd op: 02-11-2022
Laatste verandering: 02-11-2022
8x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
62 x Bekeken
2 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Na początek, pamiętajcie, że jesteście w Parku Narodowym. NIE WOLNO schodzić ze szlaku!

Do zaliczenia skrzynki nie trzeba tego robić. Zaliczeniowa fotka z powodzeniem może zostać wykonana ze szlaku.

 

Wodospad "Magurski", znajduje się nieopodal miejscowości Folusz (gm. Dębowiec w pow. jasielskim), na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Jest dość znanym wodospadem Beskidu Niskiego, bowiem łatwo do niego trafić, dzięki wyznakowanym szlakom, więc jest często odwiedzany. Ale jest też dość "kapryśnym" wodospadem, bowiem ilość spadającej wody w dużej mierze zależy od łaskawości przyrody, czyli opadów deszczu lub wiosennych roztopów, wtedy mamy możliwość podziwiania go w całej krasie. W innych okresach natomiast możemy się bardzo zawieść, gdy podejdziemy do niego, bowiem możemy zastać ledwo przelewającą się wodę po kaskadach, a w okresach suszy, jedynie kapiącą. Dzieje się tak zapewne dlatego, że ciek wodny który dopływa do miejsca, w którym znajduje się wodospad jest bardzo krótki, więc nie ma gdzie po drodze nazbierać większej ilości wody w czasie suszy. Nazwa wodospadu wzięła się od nazwy pasma Magurskiego, w którym on się znajduje. Przy okazji warto dodać, że jest to jedyny wodospad w Beskidzie Niskim, za oglądnięcie którego musimy zapłacić, bowiem wejście na teren MPN jest płatne w okresie od 1 maja do 31 października. Budka, w której pobierają opłaty znajduje się tuż przy parkingu, gdzie możemy zaparkować samochód. Można także dokonać opłaty online zakładając konto na stronie:

https://magurskipn.eparki.pl/

co sprawdziłem, bo budka była nieczynna i polecam.

 

Bilet normalny kosztuje 7 zł,

ulgowy 3,5 zł,

- uczniowie szkół,
- studenci (do 26 roku życia),
- emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne,
- żołnierze służby czynnej,

oraz dostępny jest także bilet zerowy dla 

- posiadacze Karty Dużej Rodziny
- dzieci do lat 7,
- osoby posiadające zwolnienie dyrektora na prowadzenie badań naukowych,
- uczniowie szkół i studenci odbywający zajęcia dydaktyczne w zakresie uzgodnionym z dyrektorem,
- mieszkańcy gmin Krempna, Nowy Żmigród, Dukla, Osiek Jasielski, Dębowiec, Lipniki, Sękowa.

 

Wodospad znajduje się na stokach góry Kosma (675 m) i Kosińska (700 m) położonych na południe od wsi Folusz, i ze stoków tych szczytów ciekami wodnymi woda spływa. W zasadzie można uznać, że jest to jeden ciek, spływający ze stoków Kosmy, ale w czasie po opadach lub roztopach zobaczyć możemy, że zasilany jest co najmniej jeszcze jednym ciekiem, spływającym spod Kosińskiej, które wówczas łączą się tuż przy progu wodospadu. Sam próg wodospadu znajdujący się na wysokości ok. 490 m n.p.m. jest jednocześnie dawną drogą leśną prowadzącą w kierunku Kosińskiej. Woda spada tutaj wyraźnymi dwoma kaskadami (choć można pokusić się i wyodrębnić trzecią) liczącymi łącznie około 7 metrów wysokości w głęboki parów przekształcający się później w V-kształtną dolinkę potoku.

A tak oto przedstawia się sprawa, jak doszło do powstania tej ciekawostki przyrodniczo-geologicznej, z bardziej naukowego punktu widzenia, gdzie woda: "(...) powoli wypłukiwała drobne ziarenka gleby, a następnie nieco twardsze, lecz mało odporne na niszczenie warstwy skalne łupka, licznie występujące w podłożu, tworząc w ten sposób koryto. (...) Koryto w niższych partiach stoku pogłębiało się coraz bardziej powodując osuwanie się gruntu w wyższych partiach. (...) W czasie tej niszczącej działalności wody zostały odkryte twardsze warstwy skalne - piaskowce magurskie - których nie zdołała zniszczyć. Poniżej żłobiła mniej odporne skały, tworząc z odkrytych piaskowców wysoki próg skalny".

Od czasu powstania ścieżki przyrodniczej "Folusz" mamy tutaj ławkę, na której możemy odpocząć, jest też krótki opis wodospadu, bowiem jest to 4 przystanek wspomnianej ścieżki. Od połowy 2016 roku jest też możliwość przybicia sobie pamiątkowej pieczątki, którą zamontowano w ramach ustanowienia przez Magurski Park Narodowy "Magurskiej Odznaki Terenowej". Przy wodospadzie, gdy dopisze nam szczęście, możemy spotkać największego polskiego przedstawiciela płazów ogoniastych - salamandrę plamistą, zwaną też jaszczurem plamistym, czy jaszczurem ognistym, o charakterystycznych barwach czarno-żółtych. Oprócz wodospadu, po drugiej stronie potoku znajduje się mała jaskinia oraz mamy możliwość obejrzenia wychodni piaskowca.

 

Opis pochodzi ze strony: beskid-niski-pogorze.pl

 

O keszu:

Do zaliczenia skrzynki konieczny jest log ze zdjęciem, na którym widać będzie Was, lub atrybut keszera  oraz tytułowy wodospad.

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Parkeerplaats --- Parking z wiatami, z którego można wyruszyć do Wodospadu. Stąd wejście jest łagodniejsze.
Parkeerplaats --- Parking, z którego chyba bardziej polecam wyruszyć. Po drodze można odwiedzić Diabli kamień. Podejście jest bardziej strome, ale po schodach, ale zejście z Wodospadu już jest łatwiejsze. Wracając do samochodu przejdziecie obok sklepu, więc będzie można zrobić sobie chwilę przerwy. Mi przejście z drugiego parkingu zajęło 30 minut
Afbeeldingen
Strumyk
Wodospad
Wodospad
Logs: Gevonden 8x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 10x Alle logs Galerij