AGADIR
powstał jako berberyjskie miasteczko rybackie, nie ma zbyt wiele udokumentowanych historii miasta przed średniowieczem. Najwcześniejsze odkryte wzmianki o Agadirze znajdują się na mapie datowanej na 1325 r. Portugalczycy byli pierwszymi, którzy przyczynili się do rozwoju Agadiru, ustanawiając go jako miasto portowe i otwierając szlaki handlowe z Saharą na początku XVI wieku. Jednak lokalny przywódca Szejk Mohammed asz-Szejk szybko rozpoznał imperialistyczne motywy Portugalii, jednocześnie uznając idealne położenie Agadiru, co doprowadziło do ataku w 1541 r. Portugalia szybko straciła kontrolę nad Agadirem i całkowicie wycofała się z Maroka. Szejk pozostawił imponującą spuściznę w budowaniu i umacnianiu Agadiru od obcych sił do 1731 roku, kiedy to katastrofalne trzęsienie ziemi zrównało miasto z ziemią. Kasbah, piękna twierdza z widokiem na miasto jest jedyną częściowo zachowaną budowlą, która przetrwała trzęsienie ziemi.
Holendrzy byli drugim zagranicznym podmiotem, który odcisnął swoje piętno na Agadirze, zakładając placówkę handlową u stóp Kasby (z błogosławieństwem sułtana). Holendrzy handlowali głównie cukrem, skórami, miedzią i woskiem z lokalnymi Marokańczykami, pomagając jednocześnie w odbudowie Agadiru. Jeśli masz szczęście odwiedzić Kasbah, możesz zobaczyć przy wejściu holenderski napis „Vreest God ende eert den Kooning”, który oznacza „Bój się Boga i czcij króla”. Pomimo holenderskiego wsparcia, zniszczenia spowodowane przez trzęsienie ziemi w Agadirze pozwoliło Essaouirze prześcignąć je jako największe miasto portowe Maroka. W połowie XVIII wieku Agadir był prawie miastem duchów.
Dopiero na początku XX wieku Agadir został ponownie zidentyfikowany jako miasto zainteresowania zagranicznego podmiotu. Działając przy założeniu, że Agadir był w zasadzie wolny do przejęcia, Niemcy wysłały do portu w Agadirze dwa okręty wojskowe w celu ustalenia ich interesów. Byli jednak zaskoczeni, gdy duża część Europy i Wielkiej Brytanii stanęła w obronie Agadiru. Anglia wysłała własne okręty Marynarki Wojennej, aby zatrzymać natarcie Niemiec, co doprowadziło do zakończenia wojny. Konflikt określany jest mianem „Kryzysu w Agadirze” i doprowadził do przekazania przez Niemcy kontroli nad Marokiem Francji w zamian za inne terytoria w Afryce Północnej.
Francja znacząco przyczyniła się do umieszczenia Agadiru na mapie jako miasta XX wieku, czyniąc z niego centrum francuskiego przewoźnika poczty lotniczej Aeropostale i rozbudowując port, dzięki czemu Maroko stało się największym źródłem sardynek na świecie. W szczytowym okresie Agadir gościł również Grand Prix Maroko. Wtedy sytuacja znów obróciła się w kierunku tragedii, kiedy potężne trzęsienie ziemi trwające zaledwie 15 sekund zniszczyło Agadir i zabiło około 15 000 ludzi, czyli mniej więcej jedną trzecią jego populacji.
Tragiczne trzęsienie ziemi w 1960 roku, doprowadziło architektów do zaprojektowania nowoczesnego, odpornego na trzęsienia ziemi miasta. Nad Agadirem góruje wzniesienie, na zboczach którego znajduje się ogromny napis „Bóg. Ojczyzna. Król.” widoczny z prawie każdego miejsca w mieście. To trawiaste wzgórze pod Kasbą pokrywa pozostałości pierwotnego Agadiru i wielu z jego mieszkańców sprzed trzęsienia ziemi w 1960 roku. To trochę paradoks: nowoczesne piękno Agadiru i połączenie starożytnej architektury marokańskiej stoją w jaskrawym kontraście z bogatą historią miasta i jego znaczeniem w morskiej i międzynarodowej historii kraju.
Obecne miasto zostało odbudowane 1,6 kilometra dalej na południe. Do 2004 roku Agadir stał się ponad półmilionowym miastem z dużym portem handlowym o zanurzeniu 17 metrów i portem dla łodzi rekreacyjnych z mariną. Agadir był głównym portem sardynek na świecie w latach 80. XX wieku. Posiada plażę rozciągającą się na ponad 10 km z piękną nadmorską promenadą. Klimat ma 300 słonecznych dni w roku, co pozwala na kąpiele przez cały rok. Zima jest ciepła i łagodna, a latem temperatury mogą sięgać nawet 40 stopni Celsjusza.
Wraz z Marrakeszem, Agadir jest bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym w Maroku, a miasto jest najważniejszym portem rybackim w kraju. Biznes kwitnie również dzięki eksportowi owoców cytrusowych i warzyw produkowanych w żyznej dolinie Souss. Ze swoimi białymi budynkami, szerokimi bulwarami, nowoczesnymi hotelami i kawiarniami w europejskim stylu, Agadir jest światowej klasy, aktywnym i dynamicznym kurortem turystycznym. Zatoka Agadir i pobliska zatoka Taghazout należą do najpiękniejszych zatok w Afryce.
(dane ze strony AgadirWycieczki)
SKRZYNKA
W palmie na kordach. Patrz fotospojler.