Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[XV.OC] Bernhardische Ziegelei - OP9DAK
Pozostałości przedwojennej cegielni
Eigenaar: borek99
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 60 meter NAP
 Provincie: Polen > lubuskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 25-05-2021
Gemaakt op: 25-05-2021
Gepubliceerd op: 25-05-2021
Laatste verandering: 12-05-2023
12x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
47 x Bekeken
9 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: kefir
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kolejny roczek stuka Opencachingowi tradycyjnie w dniu kolejnych moich urodzin, więc nie mogłem sobie odpuścić i też dorzucam coś od siebie ;).

 

Przed II wojną światową glina, jako podstawowy element niezbędny do produkcji cegieł, była wyjątkowo cenna. Surowiec ten Niemcy wydobywali także w okolicach ówczesnego Züllichau. Jednym z największych miejsc trudniących się tym fachem była Bernhardische Ziegelei. Cegielnia położona była po obu stronach drogi do Poznania, około 3 kilometrów w linii prostej na wschód od miasta. Funkcjonowała co najmniej od końca XIX wieku ("Gemeindelexikon für das Königreich Preußen III Stadtkreis Berlin und Provinz Brandenburg" z roku 1898 podaje, iż 3 lata wcześniej w miejscu tym mieszkały 4 osoby). Niestety próżno szukać bardziej szczegółowych informacji na jej temat. Przypuszczać można, iż nazwa cegielni pochodzi od rodziny Bernhardi, która w pobliskim Krummendorfie (dzisiejsze Krężoły) posiadała swój dwór, w 2. połowie XIX wieku władając połową tej wsi, a jej najsłynniejszy przedstawiciel, Friedrich Bernhardi, związany był z przemysłem górniczym. Ze względu na brak dostępnych informacji ciężko stwierdzić kiedy zaprzestano tu dalszej działalności - zapewne stało się to najpóźniej po II wojnie światowej, choć, co ciekawe, miejsce to już przejściu w polskie ręce dostało nawet swoją polską, urzędową nazwę (Glinica).

Mimo upływu lat do dzisiaj w lesie zachowało się sporo pozostałości po Bernhardische Ziegelei - oprócz tych najbardziej oczywistych, czyli dawnych wyrobisk, także sporo ceglanych elementów - część w stanie agonalnym, część w stanie nieco lepszym. Znaleźć tu można między innymi ceglany "basen" czy mieszadło wykorzystywane w czasie funkcjonowania cegielni. Jeszcze kilka lat temu znajdowała się tu także okazała, kilkudziesięciometrowa studnia, jednak leśnicy, dla świętego spokoju, postanowili ją zwyczajnie zasypać, a przyroda zrobiła swoje i dzisiaj nie sposób już nawet znaleźć miejsce, w którym konkretnie się znajdowała. Wspólna działalność leśników i przyrody powoduje, że z roku na rok śladów dawnej przeszłości tego miejsca jest coraz mniej - szkoda, że szczególnie ci pierwsi, zamiast je wyeksponować i zachować dla potomnych nie mają żadnego szacunku dla historii...

Kesz to mulciak - na kordach znajdziecie tablicę informacyjną (jedyny element "troski" leśników o historię tego miejsca), etapy 2 i 3 to mikro-kesze z połową kordów każdy, położone przy pozostałościach cegielni, "maskowane" przy użyciu historycznego materiału zniszczonego przez leśników, a finał położony jest już poza terenem dawnej cegielni. Finał to litrowy klipsiak, który zawiera na start trochę fantów, 2 GeoKrety i proste certyfikaty dla sześciu pierwszych znalazców.

Ja całość obskoczyłem z rowerem, ale, ze względu na roślinność i ukształtowanie terenu, najlepiej będzie to robić pieszo. Zmotoryzowani mogą zaparkować na jednym z dwóch ogólnodostępnych darmowych parkingów leśnych położonych po obu stronach drogi na Poznań.

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 0 keer, Hits: 0 keer.
Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Begin wandelpad --- Tablica, spisz hasło (dane osoby, która wykonała ryciny i fotografię na tablicy informacyjnej w formacie "Pierwsza litera imienia.Nazwisko" (np. K.Górski) - bez spacji, z polskimi znakami i dużymi literami)
2 Fysiek punt --- Kesz z połową współrzędnych finału
3 Fysiek punt --- Kesz z drugą połową współrzędnych
4 Eindlocatie --- Finał
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Etap 1 - stąd spisz hasło
Etap 2 - szukaj tutaj
Etap 3 - szukaj w tym
Finał - szukaj tutaj