Nadgoplański Park Tysiąclecia prowadzi działalność edukacyjną, mającą na celu kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Zajęcia edukacyjne odbywają się w sali dydaktycznej, bogato wyposażonej w materiały dermoplastyczne, np. awifauny, plansze o różnorodnej tematyce, filmy edukacyjne, a także prezentacje multimedialne. Zajęcia praktyczne odbywają się również na półwyspie Potrzymiech, gdzie mieści się Ośrodek edukacji ekologicznej „Rysiówka”. W ramach zajęć odbywają się wędrówki ścieżkami edukacyjnymi. Należą do nich – oprócz najczęściej wykorzystywanej ścieżki „Potrzymiech” – ścieżka przyrodniczo-historyczna Gopło Mare Polonorum, ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza Jezioro Gopło – Mietlica-Przewóz oraz ścieżka ekologiczna Mare Polonorum (w południowej części).

Warto wiedzieć
Indywidualni turyści mogą wchodzić na wieże widokowe na własną odpowiedzialność. Tablice zabezpieczają tylko administrację parku, przed odpowiedzialnością, gdyby ktoś wlazł na wieżę i spadł. Bo przecież zrobił to nie dość, że bez zgody właściciela, to jeszcze wbrew zakazowi. Tak wytłumaczono mi istnienie tablic w dyrekcji parku.

Półwysep Potrzymiech to miejsce, które warto zobaczyć, poznać barwny świat przyrody i zrozumieć ją. Należy pamiętać przy tym o rozwadze, zdrowym rozsądku, ponieważ woda, bagna otaczające Potrzymiech, to żywioł, który potrafi być bezlitosny. Wędrując po Potrzymiechu należy pamiętać, aby zawsze trzymać się wyznaczonego szlaku.
Weź coś do pisania
Nie zapomnij spisać danych do finału
Pamiętaj że jesteś na terenie lub w pobliżu Parku Natura 2000 .
Nie śmieć Nie hałasuj. Nie zbaczaj z drogi.
Certyfikaty do pobrania i wydrukowania we własnym zakresie, tutaj:

Je moet ingelogd zijn om de hints te zien