Najsławniejszą personą z Palędzia był o. Marian Żelazek. Urodzony w Palędziu 30 stycznia 1918 roku, syn Stanisława (1885-1971), delegata na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1918) i Stanisławy Szymkowiak (1885-1950). Misjonarz, więzień Fortu VII w Poznaniu, a następnie obozów koncentracyjnych w Dachau i w Gusen. Po studiach teologicznych w Rzymie w 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1950 roku został skierowany do Kesramal w północnych Indiach, gdzie przez 25 lat pracował wśród Adivasów. Od 1975 roku przez długie lata niósł pomoc wśród trędowatych w leprozorium w Puri (nad Zatoką Bengalską). W 2002 roku zgłoszony został przez Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI jako oficjalny kandydat do Nagrody Nobla. W 2005 roku otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. Zmarł 30 kwietnia 2006 roku w Puri w Indiach.
W Palędziu znajduje się kilka miejsc pamięci o ojcu Marianie. Współrzędne wskazują na tablicę ze spisem tych pamiątek. Na tablicy należy odszukać :
1. Krzyż, pod którym odbyło się spotkanie mieszkańców Palędzia z o. Marianem w 2002 roku. Nie jest daleko, auto można zostawić. Z tabliczki na krzyżu odczytaj pierwszą cyfrę z pierwszej daty [C] oraz miesiąc z pierwszej daty [D].
2. Lokalizację pamiątkowego głazu. Z głazu odczytujemy przedostatnią cyfrę przy haśle Bombay [A] i przedostatnią cyfrę przy haśle Puri [B] (UWAGA - choć kamień na pierwszy rzut oka może nie prezentować tych danych, one na pewno tam są! Szukajcie dokładnie.).
Następnie podstawiamy do do wzoru:
N 52 22, 2 [A] [B] '
E 16 44, 9 [C+1] [D] '
Skrzynka w ruinach domu (o. Mariana?), na ziemi wśród krzaków (i niestety też śmieci). Uwaga, jak to w ruinach, możliwe gwoździe i inne zagrożenia. Uwaga, lokalsi. Uwaga, skrzynka nie ma nic wspólnego z widoczną instalacją elektryczną! Żelazek skrywa w swoim wnętrzu niewielki pojemnik, przy odrobinie manipulacji da się go wydobyć. Cyfrę w logbooku warto zapamiętać do finału.