O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.
My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.
8 września 1939 odziały 28 Dywizji Piechoty Armii Łódź i oddziały innych armii w rejonie Woli Cyrusowej toczyła ciężkie walki z wrogiem. 9 września dostały rozkaz od dowódcy Armii gen. Wiktora Thommée wycofania się za Rawkę.
10 września dostały kolejny rozkaz zmiany drogi odwrotu i teraz zmierzała na Warszawę przez Grodzisk Mazowiecki i Pruszków. Jednak mimo początkowych sukcesów zabrakło jej sił, aby przebić się przez niemieckie pozycje obsadzone przez oddziały XI i XVI Korpusu Pancernego.
13 września zmieniła kierunek odwrotu na Modlin, gdzie - po dotarciu następnego dnia - jej oddziały obsadziły odcinek "Pomiechówek". Dopiero 19 września do Modlina dotarł 15 Pułku Piechoty z 28 Dywizji Piechoty uczestniczyła w obronie twierdzy modlińskiej do jej kapitulacji 29 września.
Długo zastanawiałem się co napisać o walkach 8 i 9 września 1939 roku w rejonie Rawy Mazowieckiej i postanowiłem przedstawić tylko jej niemych uczestników bohaterów walk pochowanych na cmentarzu przy ulicy Tomaszowskiej. Szczegóły znajdziecie w odnośnikach. Tu pod Rawą ramię w ramię ginęli żołnierze różnych naszych regimentów. Powiem tylko tyle, że działania te miały istotne zadania odciążające dla Bitwy nad Bzura i miały umożliwić przedarcie się naszym dywizjom do Warszawy.
Na cmentarzu przy ulicy Tomaszewskiej spoczywają w jednym szeregu żołnierze 25 Pułku Piechoty z 7 Dywizji Piechoty Armii Kraków, 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Kresowej Brygady Kawalerii oraz 15 Pułku Piechoty (Wilków) i 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej z 28 Dywizji Piechoty, 28 Pułku Strzelców Kaniowskich z 10 Dywizji Piechoty Armii Łódź , 13 Pułku Piechoty z 8 Dywizji Piechoty Armii Modlin, 61 Pułku Piechoty, 62 Pułku Piechoty, 15 Pułku Artylerii Lekkiej z 15 Dywizji Piechoty, 23 Pułk Piechoty z 27 Dywizja Piechoty ze składu Armii Pomorze, 17 Pułku Ułanów Wielkopolskiej Brygady Kawalerii , 55 Pułku Piechoty, 57 Pułku Piechoty i 58 Pułku Piechoty z 14 Dywizji Piechoty, 68 Pułku Piechoty 17 Pułku Artylerii Lekkiej z 17 Dywizji Piechoty Armii Poznań, 43 Pułku Piechoty z 13 Dywizji Piechoty 29 Pułku Artylerii Lekkiej z 29 Dywizji Piechoty Armii Prusy i 6 Pułku Lotniczego we Lwowie.
W kwaterze pośród bohaterów września spoczywają także żołnierze AK i BCHh polegli w walkach z hitlerowskimi wojskami w latach okupacji.
Z kwaterami żołnierzy polskich sąsiadują kwatery żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w 1945 r.
W niektórych skrzynkach na okładce logbooka znajdują sie litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.
W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.
To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.