Zamek Cesarski w Poznaniu – najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej, powstała dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. zaprojektowany przez Franza Schwechtena (Budowa 1905-1910)
Jest to najmłodszy zamek w Europie
miejsce powstania zamku nie jest przypadkowe , po rozbiórce twierdzy poligonalnej , miasto straciło pruski charakter , aby podkreślić przynależność wielkopolski do prus .Postanowiono przekształcić Poznań w miasto - rezydencje Cesarską (WilhelmII był w nim tylko 2 razy)
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w zamku miał swą rezydencję Naczelnik Państwa a następnie Prezydent.
W okresie powojennym rozważano zburzenie budowli kojarzącej się z okresem zaborów i hitlerowskiej okupacji. Ostatecznie jednak ograniczono się do usunięcia większości symboli nazistowskich i rozebrania uszkodzonej najwyższej kondygnacji wieży zegarowej. W 1948 roku Zamek przemianowany został na Nowy Ratusz i stał się siedzibą Miejskiej Rady Narodowej, a w 1962 – Pałacu Kultury. W dniu 6 czerwca 1979 Zamek Cesarski został wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Obecnym gospodarzem i administratorem budowli jest Centrum Kultury "Zamek".
szczegółowy opis na wiki
w Poznaniu mamy dwa zamki Cesarski i Królewski jest więc Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu
KESZ
(zakopiec) pod drzewem , na kordach