Za Urzędem Skarbowym Poznań - Nowe Miasto przy ul. Warszawskiej znajduje się wał ziemny w kształcie kwadratu. Co to jest? To pozostałość po Magazynach Prochowych Czasu Pokoju Twierdzy Poznań (Festung Posen).
Magazyny powstały podczas drugiego etapu rozbudowy Festung Posen w latach 1887-1896. Zmodernizowano je w latach 1900-1914 (uległy znacznemu powiększeniu). Umieszczone zostały w okolicy Fortu IIIa przy tzw. Drodze Warszawskiej prowadzacej do miasta.
Magazyny tego typu z reguły lokalizowano poza fortami z uwagi na zagrożenie jakie niosły przechowywane tam ładunki. Głównie był to proch czarny, bawełna strzelnicza, a w późniejszym czasie menelit.
Pierwotnie wał zabudowany był konstrukcją drewnianą. Po terenie magazynów obsługa mogła poruszać się tylko w drewnianych butach, nie wolno było wnosić metalowych przedmiotów eliminując tym samym powstanie iskry i wybuchu.
W przypadku zagrożenia działaniami wojennymi, oblężeniem twierdzy zmagazynowane ładunki transportowano do prochowni poszczególnych fortów twierdzy.
Dzisiejsza okolica trochę zaniedbana, śmieci, gruz ale warto chociaż raz wpaść tutaj i zobaczyć tajemniczy wał ziemny. W okolicy można znależć ślady betonowych podmurówek baraków obsługi magazynów.
KESZ
Kesz schowany na kordach - ukrycie leśne.
P.S. Z tymi kordami różnie bywa w tym miejscu więc są one
12.07.2012r. Zmiana pojemnika z mała na normalna. Sprecyzowane kordy (brasiowe).
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000
:
Fortyfikacje w Poznaniu - PLH300005 |