
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 263 m n.p.m.

Województwo:
Polska > śląskie

Typ skrzynki:
Tradycyjna

Wielkość:
Mikro

Status:
Gotowa do szukania

Data ukrycia: 28-06-2011

Data utworzenia: 28-06-2011

Data opublikowania: 28-06-2011

Ostatnio zmodyfikowano: 01-08-2011

139x znaleziona

0x nieznaleziona

3 komentarze
3 obserwatorów

67 odwiedzających

101 x oceniona

Oceniona jako:
normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Jednym z najcenniejszych zabytków materialnej kultury religijnej w parafii strzybnickiej jest kaplica znajdująca się na terenie dawnej Piasecznej, przy skrzyżowaniu ulic Kombatantów, Kościelnej oraz Pułaskiego. Szkoda, że w katalogu Zabytków Sztuki w Polsce w tonie szóstym dotyczącym województwa śląskiego wydanym w Warszawie w 1968 roku na stronie 15 jest ona wzmiankowana bardzo ogólnie i fragmatycznie.
Otóż fundatorem i zarazem jej budowniczym był pobożny i dobrotliwy gospodarz rolny - Szymon Brzóska. Był mieszkańcem Piasecznej.
Pragnął, aby na ziemi, na której mieszkał, można było również zauważyć "coś Bożego". Do swego kościoła parafialnego w Starych Tarnowicach, do którego od 1415 roku należeli wierni dzisiejszej parafii strzybnickiej - było daleko, bo około osiem kilometrów.
To też po wybudowaniu tej kaplicy w 1756 roku poświęconej Matce Bożej Bolesnej - wierni chętnie gromadzili się przy niej na modlitwy, zwłaszcza w miesiącach maju i październiku oraz w czasie Dni Krzyżowych. Z powodu braku księży stosunkowo rzadko odprawiano w niej Msze święte. Szymon Brzóska założył również fundację, aby sprawowano w tej kaplicy mszę święte za jego rodzinę i mieszkańców Piasecznej, zaś w razie niemożności - w kościele starotarnowickim. Pozostawił też większą ofiarę pieniężną na godne utrzymanie tego obiektu. Podziwiać można jego wiarę, przywiązanie do Kościoła i hojność serca.
Ten Boży i prawy człowiek oddał Bogu na zawsze swą duszę 21 maja 1779 roku i został pochowany w podziemiach "swojej" kaplicy św. Jana Nepomucena w Starych Tarnowicach (którą ufundował) i tam oczekuje zmartwychwstania.
Kaplicę Matki Bożej Bolesnej parokrotnie remontowano, a w ostatnich latach XX wieku m.in. dano nowy dach pokryty gontami.
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.