Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Odrzucone Serce - OP316A
Fara Poznańska
Właściciel: tzw-madzia&Kei
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 62 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 12-02-2011
Data utworzenia: 12-02-2011
Data opublikowania: 12-02-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 23-04-2016
351x znaleziona
16x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 7 obserwatorów
15 odwiedzających
236 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Karol007, karrolina, MarcoPolo, Polimerek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Fara Poznańska (oficjalnie Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu) to jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce. Słowo 'fara' pochodzi z niemieckiego i oznacza najważniejszy kościół w mieście. Historia kościoła jest długa i burzliwa. Pierwotnie stał on na dzisiejszym Placu Kolegiackim, był otoczony cmentarzem i stanowił pierwszą parafię miasta Poznania. Szereg dramatycznych wydarzeń sprawił, że dziś jego dawny budynek możemy oglądać tylko na rycinach i obrazach. Trawił go ogień, runęła jego 90-metrowa wieża. Do dziś w Poznaniu nie ma równie wysokiej budowli (Gmach Uniwersytetu Ekonomicznego ma 82,5 m). Był wielokrotnie odbudowywany, przebudowywany, a nawet odrobinę zmieniono jego lokalizację, przesuwając go w kierunku Starego Rynku.

Na uwagę zasługują znajdujące się w światyni organy zaprojektowane i zbudowane przez najlepszego organmistrza Europy końca XIX wieku - Friedricha Ladegasta. Z organami wiąże się historia pewnej zjawy. Otóż według opowieści zdarza się niekiedy, że podczas prac związanych z organami, na balkonie (na który jest się bardzo trudno dostać), pojawia się pewna nikomu nie znana, ubrana na czarno kobieta. Pojawia się znikąd i tak samo znika. Jest to ponoć duch tajemniczej ofiarodawczyni, który dogląda swojego podarunku. W każdą sobotę (a w sezonie letnim codziennie), o godzinie 12:15, odbywają się koncerty organowe.

Po koncertach można zwiedzać podziemia kościoła. Potężne piwnice są najprawdopodobniej połączone podziemnymi korytarzami z Ratuszem, Zamkiem i kościołem Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła, a może nawet z kościołem Bernardynów na Placu Bernardyńskim. Z podziemiami wiąże się również legenda o znajdującym się w nich od czasów II wojny światowej zamurowanym skarbie (informacje zaczerpnięte z ksiązki "Poznań Borejków" autorstwa Kingi Czachowskiej oraz Wikipedii)

*

Kesz to typowy mikromagnetyk ukryty przy najstarszym elemencie budowli, "spiżowym słupku", który spadł z dawnej, gotyckiej Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Spoilery powinny ułatwić poszukiwania. Ze względu na małe rozmiary skrzynki nie zawiera ona długopisu, więc koniecznie zabierzcie coś do pisania. Uwaga na ludzi. W godzinach szczytu miejsce jest bardzo uczęszczane, a w weekendy dodatkowo oblegane przez turystów. Zachęcamy do podejmowania skrzyneczki wieczorową porą, także ze względu na urok jakiego dodaje Farze jej nocne oświetlenie. To właśnie wtedy prezentuje się najbardziej imponująco.

22/08/12: UWAGA! W BEZPOŚREDNIM SĄSIEDZTWIE KESZA ZNAJDUJĘ SIĘ OBECNIE RÓWNIEŻ SKRZYNKA GEOCACHING.COM. UWAŻAJ DO CZEGO SIĘ WPISUJESZ!!! ;)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Fara
Można zaliczyć też herbatkę
Zdobienia na probostwie
Kolegiata około 1617 roku
Spoiler