Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Bohaterowie Puszczy Kampinoskiej - OP0F5F
Pomnik, cmentarz i cud...
Eigenaar: smialek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 88 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:30 h    Lengte: 1.00 km
Geplaatst op: 21-06-2008
Gemaakt op: 21-06-2008
Gepubliceerd op: 21-06-2008
Laatste verandering: 08-07-2011
5x Gevonden
1x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
10 x Bekeken
3 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Ponury
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving EN PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki
kid.giftrash.gifdog2.gifdate.gifsnow_icon.gifbike2.gifcar.gif

Ta nieskomplikowana multi-skrzynka prowadzi w miejsca pamięci dotyczące okresu II wojny światowej na terenie Leszna. Pierwsze miejsce to pomnik żołnierzy grupy "Kampinos" Armii Krajowej oraz mieszkańców Leszna pomordowanych w latach 1939-44 (patrz: Zdjęcie 1). Drugie miejsce to cmentarz parafii Leszno, na którym znajduje się kwatera żołnierzy 84 Pułku Piechoty poległych we wrześniu 1939 oraz partyzantów ze zgrupowania "Kampinos" (patrz: Zdjęcie 2). Warto wiedzieć, że na terenie cmentarza w Lesznie odkryto cmentarzysko z epoki brązu (ok. 1000 r. p.n.e.). Niestety po tym ciekawym znalezisku nie ma już w Lesznie śladu.

Pomnik znajduje się w centrum Leszna, zaraz koło przystanku końcowego autobusu podmiejskiego 719. Do cmentarza trzeba będzie dojść kawałek (za kościołem, w kierunku Warszawy). Współrzędne postawowe, podane na górze, prowadzą do małego pojemniczka, w którym ukryte są współrzędne drugiego i ostatniego punktu. Pojemniczka szukaj pod stopami (nie w krzakach)! UWAGA (1.01.2009): "pod stopami" oznacza - w jednej z dziur w niezbyt eleganckich płytach betonowych. Działania maskujące bardzo wskazane, ale wystarczy tylko szybki rzut oka i zapamiętanie 6 cyfr. Pojemniczka nie należy otwierać - współrzędne są widoczne na zewnątrz. W pojemniczku jest tylko część "po przecinku", pozostałe elementy długości i szerokości są identyczne, jak dla współrzędnych podstawowych.

Drugi punkt zawiera właściwy pojemnik. Ukryty jest koło uschniętego drzewa o dwóch konarach (zakopany płytko i zabezpieczony płytkami terakoty po stronie wschodniej). Uwaga: na pierwszy rzut oka nie widać, że drzewo jest uschnięte. W środku full-wypas (ledwo się zmieściło): dla pierwszego znalazcy mapa GPS z zaznaczonym keszem (mało dokładnie, bo nie mogliśmy się zdecydować, gdzie ukryć), dla pierwszych trzech znalazców "medale", geokret, a także inne fanty.

Na cmentarzu jest jeszcze dodatkowa ciekawostka. W 2005 roku zdarzył się tam "cud". Na bliźnie po odciętej dużej gałęzi starego dębu ktoś dostrzegł twarz. Nie będę się wdawał w to, jakie były tezy odnośnie tego, czyje to jest oblicze - nie mnie oceniać cudy. W każdym razie, przez ładnych kilka tygodni cmentarz przeżywał oblężenie przyjezdnych. Dąb i blizna po konarze są nadal na cmentarzu. Warto je odszukać (patrz tu: Zdjęcia) i uwiecznić - zdjęcia mile widziane.

Pobyt w centrum Leszna można wykorzystać jako punkt wypadowy lub pośredni w wyprawie po Puszczy Kampinoskiej (szlaki zółty i niebieski). Aha, jeszcze jedna ciekawostka związana ze skrzynką. W Lesznie jest ulica o ciekawej nazwie - Bohaterów Puszczy Kampinoskiej. U wylotu tej ulicy znajduje się skromny, ale ładny kościół mariawicki wybudowany na początku ubiegłego wieku.

Afbeeldingen
Drugi krok
Logs: Gevonden 5x Niet gevonden 1x Opmerking 5x Afbeelding 1x Alle logs Galerij