Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Wietrznie - OP8UHU
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 338 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-08-2018
Gemaakt op: 12-08-2018
Gepubliceerd op: 12-08-2018
Laatste verandering: 07-05-2025
18x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
43 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Początki wsi Wietrzno sięgają drugiej połowy XII wieku (na 1185 rok datowany jest dokument o posiadaniu Wietrznowa przez opactwo cystersów w Koprzywnicy). O parafii mówią dokumenty z XIV wieku. Obecny kościółjest drugim kościołem, prawdopodobnie w tym samym miejscu. Powstał on z wykorzystaniem elementów ze starszego kościoła lub też poprzez gruntowną jego przebudowę. Wieść gminna mówi o 700-letnich dziejach tej świątyni.

Katalog zabytków sztuki polskiej podaje jako datę wzniesienia świątyni rok 1752 a poświęcenia 1761. Obecny swój wygląd zawdzięcza remontowi w końcu XIX wieku, kiedy to 100% ścian zostało pokryte polichromią.

Podczas ostatniego remontu przed kilku laty dokonano odkryć, które przesuwają datę powstania kościoła 100 - 200 lat wstecz.

Polskie kościoły, zwłaszcza drewniane, w czasie swej długiej historii były njczęsciej kilkakrotnie przebudowywane, rozbudowywane i remontowane, za każdym razem w innym, aktualnie obowiązujacym stylu. Z tego powodu większość kościołów, bez względu na wiek, ma barokowe ołtarze. Są oczywiście wyjątki, np. drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim, czy rokokowy kościół pw. św. Marii Magdaleny w Dukli. Wietrzno do tych wyjątków nie należy.

Kościółek położony jest na wzgórzu, z którego roztaacza się piękny widok na Równe górę Cergową. Widok góry Cergowej służył Wietrznianom od zawsze do przepowiadania pogody. W zalezności od tego, jak ją było widać można było przewidzieć deszcz czy pogodę bezdeszczową.

Obecny kościół parafialny, drewniany, powstał w stylu karpackiego baroku. Został on wybudowany przez nieznanego architekta w miejsce pierwotnego – o którym wspomina ks. Jan Długosz – w 1752 r. i już wówczas był pod wezwaniem św. Michała Archanioła. W XX w. kościół ten został przebudowany i gruntownie odremontowany. Podobną jeszcze „kosmetykę remontową” przeszedł w XXI wieku.

W głównym ołtarzu tej świątyni umieszczony jest gotycki obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej nie tylko przez miejscowych parafian – Królową Aniołów z Wietrzna. Konsekracja kościoła nastąpiła w 1761 roku – 9 lat po budowie. Początkiem XX wieku kościół ozdobiono cenną polichromią autorstwa malarza Leona Wróblewskiego. W 1905 r. reaktywowano na nowo parafię Wietrzno a kościół poddano gruntownemu remontowi; zmieniono pokrycie dachu z pierwotnego drewnianego gontu na blachę, powiększono otwory okienne prezbiterium i nawy nadając im pseudogotycką, ostrołukową formę. Wieczną lampkę zakupiono do kościoła parafialnego u Hendla w Wiedniu w 1907 roku.

Dość tajemniczą sprawą jest pozbawienie Wietrzna statusu parafii pod koniec XVIII wieku. Przywrócono ją dopiero w roku 1905. Jedna z wersji mówi, że była to kara dla Wietrzna za zabicie widłami miejscowego proboszcza.

Kościół znajduje się powyżej i ok. 300 m od centrum wsi. Obie szkoły - stara i nowa powstały w pobliżu kościoła, nowa w latach 60-tych XX wieku na tzw. browarzysku, działce podarowanej przez Kościół, co spotkało się z potępieniem władz komunistycznych - dlaczego?

Przy kościele i szkole spotykają się wytyczone przez MOSiR w Dukli trasy rowerowe: Szlak Gminy Dukla i Szlak Wokół Grodziska w Wietrznie (MTB) Przewodnik po szlakach Gminy Dukla można pobrać TUTAJ.

Skrzynka ukryta jest na koordynatach. Najpierw trzeba trochę podejść do góry, a potem się schylić. Proszę o staranne odkładanie, tak, aby nie wypadła.

 

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Rules of reactivation Proszę o informację o formie reaktywacji w logu internetowym (spoiler, koordynaty).
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Widok od południa
Wnętrze kościoła
Ołtarz główny
Wido na górę Cergową
spoiler