Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce: jego część miejska rozciąga sie od 750 do 1000 m npm. Zakopane to zarazem stolica polskich Tatr, a także zimowa stolica Polski. Osadnictwo, posuwające sie w górę potoków Biały Dunajec, Zakopianka i Cicha Woda, dotarło w rejon Zakopanego najprawdopodobniej na przełomie XV i XVI wieku. Nazwa Zakopane pojawia sie po raz pierwszy w Kronice Parafii Czarnodunajeckiej z datą 1605 r. W wieku XVII i XVIII coraz więcej rodzin osiadało w Zakopanem: w 1765 r. odnotowano tu 37 osiadlości i 2 młyny. Od połowy XIX w. Zakopane stawało sie coraz modniejszą wioską letniskową. W 1873 r. przybył na pierwszy dłuższy pobyt do Zakopanego słynny lekarz z Warszawy - dr Tytus Chałubiński, który niebawem stworzył modę na odwiedzanie Tatr przez ludzi sztuki. W 1899 r. do Zakopanego doprowadzona została linia kolejowa, co zasadniczo zmieniło zarówno liczbę przyjezdnych, jak i charakter pobytów. Powstawało tu coraz więcej pensjonatów i hoteli, głównie skupionych w okolicach ulicy Krupówki, tworząc tym swoiste centrum Zakopanego. Swój charakter Krupówki zachowały do dziś. Nie da sie odwiedzić Zakopanego, bez wizyty i spaceru na Krupówkach. Ulica Krupówki to obok ul. Floriańskiej w Krakowie i Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie najpopularniejsza ulica w Polsce. Krupówki liczą obecnie okolo 1100 m dlugości, a nazwę swoją przejęły od położonej w jej głównej części polany Krupówki, należącej do rodziny Krupowskich lub Krupów. W sezonie przewijają się tu tysiące ludzi, w poszukiwaniu ciekawych sklepów, kawiarni czy restauracji (trzeba przyznać, ze jest w czym wybierać). Krupówki to też miejsce, gdzie można nabyć wakacyjne pamiątki lub lokalne rękodzieło.
1. Jako że skrzynka jest "geohotelem" spróbuj się w jej wnętrzu zostawić jakiegoś ciekawego podróżnika (geokreta mam na myśli). Postaraj się też skrzynki ze wszystkich kretów nie ogołocić ;)
2. Skrzynkę odwiedzają w czasie ferii i wakacji dziesiątki osób (czasem kilka dziennie). Z góry uprzedzam, że stan geokretów jest wtedy notorycznie nieaktualny (co innego na stronie, co innego w rzeczywistości).
Współrzędne na tyle, na ile mogłem starają się wskazywać miejsce ukrycia skrzynki. Aby ją zdobyć wpierw trzeba pokonać mostek na rwącym górskim potoku, a następnie wspiąć się po schodach. Nie ma się co bać... naciśnij klamkę i wejdź do środka, skrzynka gdzieś tu jest. Ten człowiek stojący za barem, wyglądający jak klasyczny mugol, może okazać się pomocny (został wtajemniczony) jeżeli oczy, spryt i spostrzegawczość nie dadzą rady.
Dostęp do skrzynki został zabezpieczony, więc będziesz musiał chwilę pokombinować zanim zobaczysz jej zawartość. Na koniec odstaw skrzynkę w miejsce z ktorego ją wziąłeś. Skrzynę można podejmować bez stresu, najlepiej przy kawie bo została tu zainstalowana za zgodą i wiedzą właścicieli lokalu. Skrzynka dostępna od godz. 11:00 do 24:00
Symbol | Typ | Współrzędne | Opis |
---|---|---|---|
Interesujące miejsce | --- | Zobacz koniecznie - Cmentarz Na Pęksowym Brzysku. Zaciszne miejsce, w którym można zobaczyć przepiękne groby zasłużonych dla Zakopanego i całego Podhala. Pochowani tu są: Witkacy, Stanisław Marusarz (z żoną lreną), Kornel Makuszyński, Tytus Chałubiński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Antoni Kenar, Władysław Hasior... i inni. |
Liverpool
- Całkowity dystans: 5707 km
Moteor
- Całkowity dystans: 483 km
FLASH
- Całkowity dystans: 295 km
Piłkarzyki
- Całkowity dystans: 2024 km