Toruński zegar słoneczny przy ul. Łaziennej
Kamienica z zegarem słonecznym przy ul. Łaziennej stoi tuż przy starych murach obronnych miasta. Dawniej między nią a murem biegła jeszcze jedna ulica – Podmurna, ale aktualnie nie dochodzi już do tego miejsca. Tuż ponad linią murów, na ścianie od strony Wisły widoczny jest pokaźny zegar słoneczny wykonany w technice sgrafitto. Powstał on w latach 60. XXw, a jego autorem jest Lech Popielewski, znany artysta plastyk tamtych lat. Na tarczy poza liniami deklinacyjnymi zobaczyć można trzy konie i pegaza oraz wszystkie znaki zodiaku. Centralnym obiektem tarczy zegara jest wielkie słońce, którego promienie to linie godzinowe.
Ciekawe, że oznaczenia godzin, oraz prosta inskrypcja "THORVNIVM" (Toruń) znajdują się w samym środku słońca, a nie na obrzeżach tarczy, gdzie były by znacznie lepiej widoczne. Ściana z zegarem jest delikatnie odchylona od południa, co znajduje odzwierciedlenie w lekkim przechyleniu linii hiperbol daty. Gnomon to zwykły mosiężny pręt, który po czterdziestu latach spowija warstwa zielonkawej patyny. Na jego końcu znajduje się kulka, czyli tzw. nodus – wskaźnik, którego cień określa datę na hiperbolicznych liniach deklinacyjnych. Aktualnie zegar stopniowo popada w ruinę – odpadają kolejne kawałki zaprawy i coraz bardziej zacierają się wszystkie ornamenty. Prawdopodobnie jest to wynik zastosowania kiepskiej jakości materiałów budowlanych. Części znaków zodiaku już kompletnie nie widać.
Słonecznik ten jest jednym z niewielu w Polsce, które można podziwiać także po zmroku, gdyż posiada własne oświetlenie. Jest także jedynym z toruńskiej Starówki, który widać od strony Wisły spoza dawnych murów obronnych miasta.