Dodatkowe atrybuty skrzynki |
"Do dziedzińca można dojść od ul. Św. Trójcy przez XVII-wieczną bramę pod domem „ryglowym”. Zamknięty od wschodu wysoką ścianą kościoła Św. Trójcy, od południa kruchtami i ścianą kościoła Św. Anny, od północy podcieniami Domu Kazalnicowego i od zachodu wysokim, starym klasztornym murem jest z pewnością jednym z najurokliwszych miejsc w Gdańsku. Pierwotny poziom dziedzińca znajduje się 1,2 m poniżej dzisiejszej powierzchni, bowiem właśnie tyle narosło przez prawie pięćset lat. Jak zatem widać, do obydwu kościołów nie trzeba było niegdyś schodzić po schodach.
Długość tego niewielkiego dziedzińca, który w przeszłości pełnił rolę przykościelnego cmentarzyka, wynosi około 24 m, a szerokość 14 m. Przed laty był on dodatkowo zabudowany zakrystią, przylegającą do dużego kościoła, a także drewnianą dzwonnicą ustawioną w narożniku pomiędzy kościołami. Uważny obserwator bez trudu odnajdzie jakby ich cień, w postaci śladów dawnych styków na murach."
o. Tomasz Jank "Zespół kościelny św. Trójcy w Gdańsku"
więcej na stronie: http://gdansk.franciszkanie.pl
Skrzynka niestety tylko wirtualna, ale samo odwiedzenie dziedzińca i całego kompleksu kościelnego (do którego też przylega budynek Muzeum Narodowego) dla osoby, która nigdy tam nie była, może być wystarczającą rekompensatą.
Do zaliczenia skrzynki potrzebne są:
1. Hasło do logu składa się z dwóch części: podpis pod lewym pomnikiem (stojąc twarzą do kaplicy św. Anny) oraz liczby drewnianych słupów podpierających dom ryglowy - po przeciwnej stronie dziedzińca. Pisane wielkimi literami, bez spacji! Czyli np. "ABC6".
2. Załączenie swojego zdjęcia zrobionego na dziedzińcu
Dziedziniec otwarty cały rok, od rana do wieczora (mniej wiecej od 7:00 do 19:00).