Kwiczoł to niewielki ptak wędrowny, który zamieszkuje tereny Europy oraz Azji. Jeszcze kilka wieków temu w Polsce widywany był głównie na Mazurach, jednakże aktualnie rozprzestrzenił się na cały kraj. Spotkać go można na skrajach lasów liściastych, w parkach czy ogrodach.
Współrzędne wskazują na parking w pobliżu pojemnika finałowego, natomiast sam kesz umieszczony jest wśród drzew, na których od kilku lat regularnie osiedlają się kwiczoły. Aby zdobyć współrzędne końcowe, należy odpowiedzieć na 4 pytania (A-D) i podstawić do finałowego wzoru cyfry, które znajdują się przy poprawnych odpowiedziach. Pytania dotyczą oczywiście życia bohatera tej skrzynki, czyli kwiczoła.
Niestety drzewa, na których osiadały się kwiczoły stały się ofiarą ogólnopolskiej wycinki drzew... Na terenie, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu znajdowały się drzewa, można zobaczyć skaczące po trawie kwiczoły, które są chyba nieco zdezorientowane. W okolicy zostało kilka drzew i czas pokaże, czy kwiczoły założą na nich swoje gniazda czy też może poszukają sprzyjających warunków na innych terenach.
Współrzędne finałowe:
N 53°22.ABC'
E 019°55.CCD'
Pytanie A - Do jakiej rodziny należy kwiczoł?
A) drozdowatych (9)
B) łuszczakowatych (8)
C) szpakowatych (7)
Pytanie B - W jaki sposób kwiczoły chronią swoje jaja oraz młode?
A) odstraszają napastników złowrogim piskiem (7)
B) dziobią napastników (8)
C) obryzgują napastników swoimi odchodami (9)
Pytanie C - Czy kwiczoły są w Polsce pod ochroną?
A) Tak (6)
B) Nie (7)
Pytanie D - Kwiczoły żywią się...
A) Tylko bezkręgowcami (5)
B) Bezkręgowcami i owocami (0)
C) Tylko owocami (9)