Sobianowice od 1359 r. znane były jako Sobiyanowicze Dwór wybudowano w XIX wieku. Otoczony jest parkiem i urokliwą aleją grabową (pomniki przyrody – szpaler grabów pospolitych).W parku nadal rośnie wiele niezwykłych drzew, w tym jałowiec pospolity o obwodzie pnia 45 cm i sosna wejmutka o obwodzie pnia 220 cm, również pomniki przyrody. Przez długi czas w dworku mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie jest to własność prywatna w trakcie odbudowy, odnowiona już została część zabudowań gospodarczych. Do pomników przyrody należą: jałowiec pospolity o obwodzie pnia 45 cm Sosna wejmutka o obwodzie pnia 220 cm. Szpaler grabów pospolitych.
Wąwóz w Sobianowicach nazywany również potocznie „Poprzeczne Doły” to system wąwozów lessowych, modelowanych przez procesy erozji i sufozji o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Jego powierzchnia to 4,56 ha. Porośnięty jest zadrzewieniami i zakrzewieniami o charakterze grądowym (fragmenty subkontynentalnego grądu lipowo-grabowego). Teren ten czasami nazywany jest „starym lasem”. To doskonałe miejsce do przeprowadzania różnego typu gier terenowych, spacerów bądź ekstremalnych ekspedycji rowerowych.
W Sobianowicach- figurę Jana Nepomucena ufundował Jan III Sobieski jako votum dziękczynne za wygraną bitwę z Turkami, stoczoną nad rzeką Bystrzycą.
Kesz przed kompleksem dworskim. Przed bramą po lewej stronie. W załamaniu muru pod cegłą.
Powodzenia.