Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu - OPA0XD
Właściciel: JohnyLambada
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-04-2025
Data utworzenia: 22-04-2025
Data opublikowania: 20-05-2025
Ostatnio zmodyfikowano: 20-05-2025
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
6 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

🏛 Zespół pałacowo-parkowy w Zarzeczu

Zarzecki zespół pałacowo-parkowy to jedno z najbardziej unikatowych założeń rezydencjonalnych w województwie podkarpackim i jeden z ciekawszych przykładów architektury tego typu w Polsce. Centralnym elementem kompleksu jest pałac zaprojektowany przez wybitnego architekta Piotra Aignera – klasyczną realizację rezydencji z rotundą. Towarzyszą mu budynki użytkowe oraz malowniczy park angielski o wysokich walorach krajobrazowych i artystycznych. W projektowaniu zespołu aktywnie uczestniczyła również Magdalena Morska, ówczesna właścicielka majątku.


🕰 Historia

Rodzina Morskich, właściciele Zarzecza pod koniec XVIII wieku, nawiązała współpracę z Piotrem Aignerem, który już w 1798 roku przedstawił pierwsze plany rezydencji. Budowa pałacu ruszyła w 1807 roku i trwała do 1812. Oficynę zrealizowano w latach 1810–1813 według projektu Georga Szustera, który nadzorował też prace budowlane. W pierwszej ćwierci XIX wieku powstała również oranżeria.

W 1893 roku majątek przeszedł na własność rodziny Dzieduszyckich, która włączyła dobra do Ordynacji Poturzycko-Zarzeckiej. Na początku XX wieku pałac i oficynę połączono secesyjną pergolą. Dzieduszyccy mieszkali tu do jesieni 1944 roku, kiedy majątek został znacjonalizowany przez nowe władze. Od 1947 roku w pałacu funkcjonowała szkoła rolnicza – w jego wnętrzach urządzono internat, a zajęcia odbywały się w oficynie. Oranżerię przekształcono w stołówkę i kuchnię.

Lata 60. i 70. XX wieku to dalsza rozbudowa kompleksu – wzniesiono nowe budynki szkoły i internatu, co wiązało się z przekształceniami historycznych obiektów. Pałac przez długi czas pozostawał nieużytkowany, a część zabudowań zaadaptowano na mieszkania dla nauczycieli.

Dopiero w latach 1985–1990 pałac przeszedł generalny remont i został przeznaczony na Gminny Ośrodek Kultury. W 2008 roku, dzięki zaangażowaniu potomków Włodzimierza Dzieduszyckiego, wójta Gminy Zarzecze i Starosty Jarosławskiego, powstało tu Muzeum Dzieduszyckich – oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.


🏛 Opis założenia

Zespół składa się z pałacu, oficyny, oranżerii oraz rozległego parku. Zlokalizowany jest w centrum wsi, otoczony drogami i rzeką Mleczką. Pałac usytuowano na skraju skarpy opadającej ku południu, na osi wschód–zachód. Na wschód od niego znajduje się oficyna, połączona z pałacem pergolą. Na północny wschód umieszczono oranżerię – dwa budynki połączone półkolistym murem.

Pałac został wzniesiony w stylu romantycznym, łączącym elementy neogotyku i klasycyzmu. Zbudowany na planie prostokąta z rotundą w południowo-zachodnim narożniku i ryzalitem w północno-zachodnim. Charakterystyczna, monumentalna rotunda przekryta jest stożkowym dachem, podczas gdy resztę pałacu zdobią różnorodne formy dachowe – wielospadowe, dwuspadowe i pulpitowe.

Najbardziej reprezentacyjną częścią jest południowa elewacja z rotundą zakończoną kolumnowym monopterosem w stylu doryckim. Wnętrza zdobią znakomite sztukaterie autorstwa Fryderyka i Wirgiliusza Baumanów – m.in. dekoracje w rotundzie z motywami bukranionów i kasetonów floralnych, bogate fasety w tzw. Pokoju Weneckim, a także stylowe kominki i intarsjowane podłogi.


🏡 Pozostałe budynki

Pergola, łącząca pałac z oficyną, powstała jako słupowa konstrukcja na podpiwniczonym łączniku. Kolumny północne ozdobiono ażurową dekoracją z dużą palmetą u podstawy.

Oficyna to prosty, prostokątny budynek z dekoracją pasową i klasycznym gzymsem.

Oranżeria składa się z dwóch osobnych budynków mieszkalnych połączonych murem z dekoracyjnym gzymsem. Południowy budynek ma dwie części – wyższą i niższą – połączone loggią. Północny budynek przypomina formą oficynę, a jego przyziemie zdobi arkadowy podcień z loggią powyżej.


🌳 Park

Park rozciąga się na dużym obszarze ograniczonym drogami i rzeką. Główne wzniesienie z pałacem odpowiada po stronie północno-zachodniej wyniesieniu z kościołem – pierwotnie częścią zespołu. Teren opada ku południu, gdzie znajduje się m.in. wtórne boisko i staw z wyspą – tzw. parter wodny.


ℹ Dostępność

Obiekt można podziwiać z zewnątrz. Istnieje także możliwość zwiedzania ekspozycji muzealnych we wnętrzach pałacu.

 

 

 

WYMACAJ WIESZAK I ODŁÓŻ KESZA DOKŁADNIE W JEGO MIEJSCU! DZIĘKI!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widoki na uroki pałacu
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x