Koksownia obecnie to nie tylko największa, ale i jedna z najbardziej nowoczesnych koksowni w Europie. Jest największym producentem koksu w Polsce, wytwarzającym ponad 4 mln ton koksu (40% udziału krajowego, dane na 2008 r.). Oprócz koksu opałowego i metalurgicznego, zakład wytwarza także gaz koksowniczy, benzol, smołę i siarczan amonu. Większość koksu jest eksportowana.
Decyzję o budowie koksowni w Zdzieszowicach podjął koncern Schaffgotschów w 1929 roku. Rok później rozpoczęto budowę. Pierwszą 60-komorową baterię typu Still uruchomiono w 1932 roku, a drugą - w 1938 roku. Wskutek działań wojennych uległy one dewastacji, ale w latach 50. przywrócono je do ruchu. W latach 60 nastąpiła rozbudowa zakładów i potrzebne były dodatkowe ręce do pracy. Do pracy w Zdzieszowicach werbowano przede wszystkim ludzi ze wschodniej Polski oraz wykwalifikowanych pracowników z Wałbrzycha i okolic.
Dla miejscowości to był czas intensywnego rozwoju. Planiści wyznaczyli nowe tereny pod budowę hoteli pracowniczych i przedszkoli. W bliskim sąsiedztwie zakładu stanęły bloki, w których powstało blisko 2 tys. mieszkań.
7 lipca 1962 r., decyzją premiera Józefa Cyrankiewicza, Zdzieszowice stały się miastem. Władze komunistyczne chętnie nadawały takie prawa uprzemysłowionym wsiom i osiedlom, bo to podnosiło ich rangę i stanowiło dodatkową zachętę dla ludzi z innych części kraju, żeby przyjeżdżali w te strony do pracy.
Kesz zawiera logbook, ołówek, temperówkę, parę drobiazgów na wymianę, certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców.
ZAPISZ NUMER Z LOGBOOKA, KTÓRY BĘDZIE POTRZEBNY DO ZDOBYCIA SKRZYNKI FINAŁOWEJ
Powodzenia.